لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

گفتگوهای گروه «دوستان سوریه» در تونس آغاز شد


گفتگوهای گروه «دوستان سوریه» در تونس آغاز شد
گفتگوهای گروه «دوستان سوریه» در تونس آغاز شد

گروهی از کشورهای غربی و عربی در تجدید کوشش برای مهار خشونت در سوریه، که تاکنون هزاران کشته برجا گذاشته است، روزجمعه درتونس گرد آمدند.

نمایندگان بیش ازهفتاد کشور و سازمان بین المللی، ازجمله هیلاری کلینتون، وزیرامورخارجه آمریکا، در پایتخت تونس جمع شدند تا ازمقامات سوریه بخواهند خشونت را بی درنگ متوقف سازند و اجازه دهند کمکهای انساندوستانه به مناطق آسیب دیده تحویل داده شود.

انتظارمی رود دیپلمات ها طی بیانیه ای که پیش نویس آن را تهیه کرده اند، از حافظ اسد، رئیس جمهوری سوریه بخواهند دستور دهد سرکوب یازده ماهه جنبش مردم آن کشور بی درنگ متوقف شود، تا امکان تحویل محموله های کمک طی چهل و هشت ساعت فراهم آید.

مدیر اجرایی «شورای ملی سوریه» گفت یقین دارد که این کنفرانس به پیشرفت قیام مردمی آن کشور کمک خواهد کرد.

دراین میان، نیروهای دولت سوریه به گلوله باران ناحیه بابا عمر در شهر حمص که تحت مهار اپوزیسیون است، ادامه می دهند.

فعالان حقوق بشرمی گویند روز جمعه دست کم چهار تن کشته شدند.

ساکنان حمص می گویند در پی سه هفته حمله بی امان نیروهای دولتی، ذخیره غذا، آب و دارو به سرعت درحال اتمام است.

گروه «دوستان سوریه» می گوید ممکن است تحریمهایی را پیشنهاد کند که شامل ممنوعیت مسافرت، مسدود کردن دارایی های مقامات سوری، و متوقف کردن خرید نفت سوریه از سوی کشورهای دیگر جهان.

روسیه و چین در اجلاس تونس حضور ندارند، هر دو قدرت بارها شورای امنیت سازمان ملل متحد را از اقدام علیه دولت سوریه بازداشته اند و می گویند این نهاد جهانی نباید در یک مناقشه داخلی جانبداری کند.

اعضای «ارتش آزاد سوریه» از جامعه بین المللی درخواست کرده اند آنها را مسلح کنند، اما کشورهای غربی و عرب تمایلی به این کار ندارند و از آن نگرانند که مداخله نظامی، وضع را بدتر کند.
XS
SM
MD
LG