لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۲

موافقت دمشق و مخالفان با آتش بس ۴۸ ساعته در حمص


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

دولت سوریه و شورشیان مخالف دولت، با هدف خروج صدها رزمنده ای که در بخش های قدیمی شهر حمص جمع شده اند، با برقراری آتش بس در آن شهر موافقت کردند.

خبرگزاری آسوشتیدپرس گزارش داده است این توافق ۴۸ ساعته که روز جمعه به دست آمد، تقریبا کنترل کامل شهری را که زمانی «پایتخت انقلاب» نامیده می شد، به نیروهای وفادار بشار اسد واگذار می کند.

تصرف حمص، سومین شهر بزرگ سوریه، همچنین پیروزی مهمی برای اسد در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آن کشور - که طبق برنامه اعلام شده قرار است روز ۱۳ خرداد (۳ ژوئن) سال جاری برگزار شود - خواهد بود.

حمص در حدود ۱۳۰ کیلومتری شمال دمشق قرار دارد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این شهر پایتخت را به حلب، بزرگترین شهر سوریه در شمال و دیگر مکان عمده درگیری ها، وصل می کند.

فعالان، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه و تلویزیون المنار، متعلق به حزب الله لبنان، و همچنین تلویزیون لبنانی المیادین، تایید کردند که آتش بس ۴۸ ساعته روز جمعه آغاز شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید هنوز مشخص نیست گروه های مخالف دولت چگونه حمص را ترک خواهند کرد و آیا تمام نواحی تحت کنترل آنها با این معامله موافقت کرده اند یا خیر.

بخش های بزرگی از حمص در جریان درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان حکومت، در حالی که نیروهای اسد سعی داشتند آن را پس بگیرند، تبدیل به ویرانه شده است.

حملات هوایی سنگین و گلوله باران نواحی زیر کنترل شورشیان در هفته های گذشته، در حالی که سربازان دولتی به پیروزی های بیشتری در جنوب ، در نزدیکی دمشق و همچنین در مرز لبنان دست یاقتند، شدت گرفت.
XS
SM
MD
LG