لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

تاکید کارشناسان بر افزایش کمک به مردم سوریه


کارشناسان قوانین انسانی و بین المللی در نامه ای سرگشاده به سازمان ملل متحد، خواهان افزایش کمک به میلیون ها سوری شده اند که در شرایطی اسفناک بسر می برند.

در این نامه، که در روزنامه های اروپایی منتشر شده است، گفته می شود سازمان ملل متحد بیش از اندازه نگران حاکمیت سوریه است و باید برای وادار ساختن دولت دمشق به موافقت با ورود کمک های انسانی به کشور کار بیشتری انجام دهد.

کارشناسان تاکید می کنند «بی اعتنایی آشکار دولت سوریه و عناصر اپوزیسیون به اساسی ترین مقررات و قواعد انسانی بین المللی، موجب شده است میلیون ها نفر عذاب بکشند. اما تعبیر بیش از اندازه محتاطانه قوانین انسانی بین المللی، که آژانس های سازمان ملل متحد را از رساندن کمک به نیازمندان باز می دارد، وضع را بدتر کرده است.»

نامه کارشناسان می پذیرد که رویکرد تهاجمی تری، مانند کوشش برای اعزام کاروان های امداد مسلح، ممکن است خطرناک باشد. اما، استیفن چان، استاد دانشگاه لندن و یکی از ۳۵ امضا کننده نامه می گوید استفاده از کاروان های مسلح در مناقشات دیگر سابقه داشته است، و ممکن است زمان استفاده از آن در سوریه فرا رسیده باشد.

به گفته استیفن چان نویسندگان نامه می خواهند دولت سوریه و گروه های شورشی رازیر فشار بگذارند تا اجازه دهند کمک به نواحی و مردم نیازمند برسد. سازمان ملل متحد می گوید بیش از ۹ میلیون نفر به کمک فوری نیاز دارند، و سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از آنها در مناطقی که دسترسی به آن دشوار است بسر می برند.
XS
SM
MD
LG