لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

خیز اسد برای دور سوم ریاست جمهوری سوریه


عکس آرشیوی، بشار اسد
عکس آرشیوی، بشار اسد

در حالی که درگیری ها بین حکومت سوریه و معترضان مخالف دولت وارد چهارمین سال خود شده است، رئیس مجلس آن کشور در پیامی از نامزدی بشار اسد برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری برای سومین دوره پیاپی خبر داد.

ثبت نام از داوطلبان شرکت در ریاست جمهوری آینده سوریه - که طبق برنامه اعلام شده قرار است روز ۱۳ خرداد (۳ ژوئن) سال جاری برگزار شود - از هفته گذشته آغاز شده است؛ انتخاباتی که انتظار می رود بشار اسد پیروز آن باشد.

اعتراض ها به رژیم اسد از اوایل سال ۲۰۱۱ میلادی با برگزاری تجمع های مسالمت آمیز آغاز و به دلیل برخورد دمشق با معترضان، به تدریج به خشونت کشیده شد. پس از گذشت بیش از سه سال و بالا گرفتن درگیری ها، بیش از۱۵۰ هزار نفر کشته شده اند و سوریه عملأ درگیر جنگ داخلی شده است.

دمشق دوشنبه گذشته تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده را ۱۳ خرداد (۳ ژوئن) سال جاری اعلام کرد؛ انتخاباتی که غرب و کشورهای عربی مخالف رژیم حاکم بر سوریه، از آن به نمایشی مسخره از دموکراسی یاد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بشار اسد هفتمین داوطلبی است که برای شرکت در انتخابات آینده – که قرار است برای نخستین بار با شرکت چند نامزد برگزار شود – ثبت نام کرده است، اما انتظار نمی رود که هیچکدام از رقبای اسد بتوانند چالشی جدی برای او در مبارزات انتخاباتی پیش رو باشند و به حکومت ۴۴ ساله خاندان اسد پایان دهند.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه هر ۷ سال یک بار برگزار می شود و بشار اسد که از سال ۲۰۰۰ میلادی، با جانشینی پدرش حافظ اسد، در مقام ریاست جمهوری سوریه بوده، در سال ۲۰۰۷ در انتخاباتی که تنها خود او نامزد آن بود و توسط گروه های مخالف دولت تحریم شده بود، برای بار دوم با کسب ۹۷ درصد آرا در این مقام باقی ماند.
XS
SM
MD
LG