لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۲

تخلیه غیر نظامیان مجروح از حمص متوقف شد


تیمی از کمیته بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر سوریه روز پنجشنبه گفت خشونت آنها را ناچار ساخته است کوشش برای تخلیه غیر نظامیان مجروح از شهر حمص را متوقف سازد.

این کمیته روز چهارشنبه اعلام کرده بود آماده است شهروندان به دام افتاده و مجروح را از حمص خارج کند. نیروهای اپوزیسیون و سربازان دولتی با آتش بس موقت موافقت کردند تا گروه بتواند کار تخلیه را انجام دهد و تدارکات پزشکی لازم را به شهر برساند.

در عین حال خشونت در سراسر سوریه ادامه دارد. ساکنان حمص و فعالان حقوق بشر می گویند سربازان دولتی شهر حمص را گلوله باران کرده اند و ۲ تن را کشته اند.

حمص مرکز قیام 15 ماهه علیه بشار اسد بوده است و در ماه های فوریه و مارس، زمانی که منطقه زیر کنترل اپوزیسیون هفته ها بمباران و تیراندازی های نیروهای دولتی را تحمل کرد در کانون نگرانی جهانی قرار گرفت. در هفته های اخیر صدها تن در حمص کشته شده اند.

گزارشهای دیگر حاکی است در گلوله باران شهر انخیل، در استان درعا، در روز پنجَشنبه دست کم ۹ تن کشته شدند.

رامی عبدالرحمان، رییس گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت بیم دارد که سوریه به «سومالی یا افغانستان جدیدی» تبدیل شود.

و در تحولی دیگر، وزارت اطلاعات اردن می گوید خلبان یک جت جنگنده سوریه در یک پایگاه نظامی در اردن فرود آمده و در خواست پناهندگی سیاسی کرده است.

رسانه های دولتی سوریه پیشتر در روز پنجشنبه گفتند ارتش تماس با سرهنگ حسن الحمادی را هنگامی که با یک فرونده جنگنده میگ – ۲۱ روسی در یک ماموریت آموزشی در جنوب کشور پرواز می کرد، از دست داده است. ظاهراً این نخستین باراست که یک خلبان نظامی از ارتش سوریه فرار می کند.
XS
SM
MD
LG