لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۰

۵۵ تن در خشونتهای سوریه کشته شدند


Maj. Gen. Robert Mood, head of the U.N. observer mission in Syria, speaks to reporters at U.N. headquarters in New York, June 19, 2012
Maj. Gen. Robert Mood, head of the U.N. observer mission in Syria, speaks to reporters at U.N. headquarters in New York, June 19, 2012
فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند در خشونت در سراسر کشور دست کم ۵۳ تن کشته شده اند. در همین حال سرپرست هیات ناطران سازمان ملل متحد می گوید تیم او متعهد است در کشور باقی بماند.

سرپرست گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای امریکا گفت او می ترسد سوریه به «سومالی یا افغانستان جدیدی» تبدیل شود.

این گروه، شبکه ای از تماس ها، از جمله با شورشیان، فعالان و اعضای نیروهای امنیتی، در سوریه دارد و سرپرست آن می گوید روز چهارشنبه دست کم ۲۸ سرباز، یک فراری از ارتش، و ۲۴ غیر نظامی و شورشی کشته شدند.

به گفته این گروه زد و خوردها، گلوله باران و انفجار از حلب تا درعا در جنوب، دیرالزور در شرق و لاذقیه در شمال غربی باعث مرگ این عده شده است. عده ای نیز بر اثر حملات در استان های حما، ادلیب و دمشق کشته شده اند.

سرپرست هیات ناظر سازمان ملل متحد در سوریه می گوید رنج و عذاب مردم سوریه بیشتر می شود و هنوز زود است در باره لغو ماموریت اظهار نظر کرد. او تاکید کرد ناظران به ادامه ماموریت در مواضع فعلی پای بند هستند.

ژنرال رابرت وود روز سه شنبه به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت مهاجمان در هفته های گذشته تیم ۳۰۰ نفری ناظران غیر مسلح را چند بار هدف گرفتند، و دست کم به ۹ خود رو سازمان ملل متحد آسیب رسید.

روز سه شنبه همچنین پرزیدنت اوباما در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در لوس کابوس در مکزیک گفت روسیه و چین به هیچ طرحی برای برکناری بشار اسد از قدرت رضایت نداده اند، با این حال هر دو مخاطرات یک جنگ داخلی تمام عیار را درک می کنند.

آقای اوباما گفت رهبر سوریه مشروعیت خود را از دست داده است. او همچنین تایید کرد که مذاکره با رهبران روسیه و چین به جایی نرسید.

مسکو و پکن متحدان دیرینه دمشق هستند و از بشار اسد در برابر تحریم های پیشنهادی غرب و قدرت های عرب حفاظت کرده اند.
XS
SM
MD
LG