لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

پلیس هلند یک مظنون به عضویت در گروه‌های شبه نظامی حامی اسد را دستگیر کرد


پلیس هلند- آرشیو
پلیس هلند- آرشیو

پلیس هلند روز سه شنبه مردی ۳۴ ساله را که مظنون به ارتکاب جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در سوریه است، دستگیر کرد.

به گفته دادستانی هلند، این مرد مظنون است که به عنوان یک حامی دولت بشار اسد و عضوی از شبه‌نظامیان غیرشیعی در سوریه مرتکب جنایات متعددی شده است.

نام این مرد فاش نشده است اما به گزارش رویترز او از سال ۲۰۲۰ در هلند زندگی می‌کرده و در آن جا درخواست پناهندگی داده است.

این نخستین باری است که مقامات هلندی یک مظنون جنایات جنگی را به اتهام جنگیدن در کنار دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، دستگیر می کنند.

سرویس دادستانی عمومی هلند در بیانیه‌ای اعلام کرد که گفته می‌شود مظنون بخشی از شبه نظامیان گروه «لواء القدس» بوده که با سرویس اطلاعاتی سوریه و ارتش روسیه از نزدیک همکاری دارد.

به گفته دادستانی، مظنون در دستگیری خشونت آمیز یک شهروند سوری که بعداً در زندان تحت اداره اطلاعات نیروی هوایی سوریه شکنجه شد، دست داشته است.

پیش از این دادگاه‌های هلند چندین شهروند سوری را که از اعضای مخالفان دولت اسد و شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در سوریه بودند، در پرونده‌های جنایات جنگی مجرم شناختند و آنها را محکوم کردند.

جرایمی از این دست در هلند تحت اصل «صلاحیت جهانی» مورد پیگرد قانونی قرار میگیرند. این اصل می‌گوید مواردی که گمان می‌رود جنایات جنگی و یا جنایات علیه بشریت است، اگر نتوانند در کشوری که ادعا می شود در آن جا آن جنایات صورت گرفته مورد پیگرد قضایی قرار گیرند، در خارج از کشور قابل پیگرد هستند.

XS
SM
MD
LG