لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

سپاه پاسداران همزمان با خبر ترور فرمانده «مدافع حرم» مدعی دستگیری شبکه مرتبط با اسرائیل شد


آرم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
آرم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای مدعی شده «شبکه‌ای از اراذل و اوباش مرتبط با رژیم صهیونیستی» را با همکاری وزارت اطلاعات دستگیر کرده است.

بنا به ادعای سپاه، این شبکه تحت هدایت سرویس اطلاعاتی اسرائیل، «اقدام به سرقت و تخریب اموال شخصی و عمومی، آدم‌ربایی و اخذ اعترافات ساختگی» کرده است.

همزمان اطلاعات سپاه در اعلامیه‌ای جداگانه از ترور یک فرمانده این نیرو به نام حسن صیاد خدایاری خبر داده است.

خبرگزاری‌های ایران اعلام کرده‌اند این «مدافع حرم» حوالی ساعت چهار بعد از ظهر در یکی از کوچه‌های فرعی خیابان مجاهدین اسلام توسط دو موتورسوار و با شلیک پنج گلوله کشته شده است.

اصطلاح «مدافع حرم» در ادبیات حکومتی جمهوری اسلامی به آن دسته ازنیروهای مسلحی اطلاق می‌شود که با مشارکت در سوریه در جنگ داخلی سوریه به دفاع از بشار اسد پرداخته‌اند.

روابط عمومی سپاه در بیانیه خود «ضدانقلاب و عوامل استکبار جهانی» را مسئول این حادثه معرفی کرده است و افزوده که «اقدامات لازم برای شناسایی و دستگیری ضارب یا ضاربین پیش‌بینی و در حال انجام است.»

جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته کشته‌شدن چهره‌های درگیر در برنامه هسته‌ایش را به اسرائیل نسبت داده است.

«کشف شبکه ترور»​ یا سرپوشی بر ضعف‌های اطلاعاتی؟

جیسون برادوسکی، تحلیلگر ارشد مسائل خاورمیانه در توییتی، همزمانی این دو اعلامیه را تلاش سپاه برای سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی دانسته است.

علی یونسی، وزیر اطلاعات دولت خاتمی، در تیرماه سال گذشته هشدار داده بود «نفوذ موساد در بخش‌های مختلف کشور به حدی است که جا دارد همه مسئولین جمهوری اسلامی برای جان خودشان نگران باشند.»

یک ماه پیش از علی یونسی، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران، نیز بالاترین مسئول وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در حوزه اسرائیل را به جاسوسی برای موساد متهم کرده و گفته بود ضعف اطلاعاتی موجب شد که سقف سازمان فضایی ایران را سوراخ کنند و اسناد کشور را ببرند.

شایان ذکر است ماه گذشته رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل، موساد، عملیات ایران برای ترور یک دیپلمات اسرائیلی در کنسولگری این کشور در استانبول را خنثی کرده است.

XS
SM
MD
LG