لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۰

نصرالله: حزب الله برای حفظ لبنان در سوریه می جنگد


حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان می گوید گروه او در حالی که به دولت بشار اسد در سوریه حمله می شود، دست روی دست نخواهد گذاشت.

حسن نصرالله روز شنبه گفت حزب الله در سوریه برای حفظ لبنان در برابر تهدید اسلامگرایان تندرو می جنگد. این نخستین بار است که نصرالله آشکارا حضور جنگجویان حزب الله در سوریه را تایید می کند.

حسن نصرالله درحالی سخن می گفت که سربازان سوریه و رزمندگان حزب الله به سنگین ترین آتشباری در نبردی یک هفته ای برای بازستانی شهر راهبردی قصیر از شورشیان دست زده بودند.

گروه دیده بان حقوق بشر در سوریه گفت در خشونت های روز شنبه ۲۲ تن کشته شدند. این گروه رگبار گلوله و آتش راکت بر خیابان های اصلی این شهر را شدیدترین نبرد از آغاز حمله از شنبه گذشته توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مداخله صدها رزمنده حزب الله لبنان رژیم سوریه را قادر ساخته است در قصیر دست بالا را بگیرد. نیروهای وفادار روز شنبه بر یک فرودگاه نظامی در شمال شهر که شورشیان در آن پایگاهی مستقر کرده اند، غلبه کردند.

اما شورشیان به ایستادگی ادامه می دهند. برای آنها قصیر مسیر مهمی در رسیدن اسلحه و داوطلب از لبنان است.

قصیر همچنین به دلیل موقعیت راهبردی شهر بین دمشق و ساحل مدیترانه، برای دولت اسد اهمیت زیادی دارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مدیر گروه دیده بان حقوق بشر در سوریه گارش دادعلاقه حزب الله به کسب امتیازاتی پیش از سخنرانی حسن نصرالله، رهبر این گروه می تواند تشدید نبرد را توضیح دهد.

نصرالله در پی انتقاد میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان از حزب الله سخن گفت. سلیمان علیه مداخله حزب الله در سوریه هشدار داد و این گروه را تشویق کرد فعالیت های خود را به دفاع در برابر اسراییل محدود کند.

پیشتر در روز جمعه، تظاهرکنندگان مخالف حکومت اسد در سراسر سوریه اقدام نصرالله را محکوم کردند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک استاد علوم سیاسی در دانشگاه لبنان می گوید نصرالله روی حمایت ایران و دوستان ایرانی خود حساب می کند.

او گفت «ایرانیان حزب الله را به مداخله ای سرنوشت ساز و آشکار فراخواندند زیرا مناقشه جاری آینده اتحاد بین ایران و سوریه و شاید برای سراسر منطقه تعیین کننده باشد».

در این میان، عراق روز شنبه عملیات امنیتی عمده ای را در منطقه مرزی با سوریه آغاز کرد و ۲۰ هزار سرباز را برای پاکسازی پایگاه های مظنون شورشیان و تامین امنیت یک بزرگراه اعزام کرد.

دراستانبول، ائتلاف ملی سوریه از دمشق خواست آمادگی خود را برای انتقال قدرت ثابت کند.
XS
SM
MD
LG