لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۹

پیشنهاد مقام ارشد اپوزیسیون سوریه برای حل بحران


یک مقام ارشد اپوزیسیون سوریه یک برنامه انتقالی را برای کشور پیشنهاد کرده است که ایجاب می کند بشار اسد قدرت را به یک دستیار ارشد خود تحویل دهد و با ۵۰۰ نفر از طرفدارانش از کشور خارج شود.

معاذ الخطیب، رییس مستعفی ائتلاف ملی سوریه، برنامه را روز پنجشنبه در صفحه فیسبوک خود، هنگام ملاقات با دیگر اعضای ائتلاف در استانبول در ترکیه، منتشر کرد.

شرکت کنندگان در نشست استانبول، این موضوع را که آیا از پیشنهاد آمریکا و روسیه برای تشکیل کنفرانس صلح با حضور اپوزیسیون و دولت روسیه در ماه ژوئن حمایت کنند یا نه، بررسی می کردند.

برنامه خطیب به اسد ۲۰ روز فرصت می دهد شرایط آن را بپذیرد، و ظرف یک ماه دیگر پارلمان را منحل سازد و تمام اختیارات خود را به فاروق الشرع معاون رئیس جمهوری یا وائل الحلکی نخست وزیر منتقل کند.

یکی از آنها سپس یک دولت موقت ۱۰۰ روزه را سرپرستی خواهد کرد، در این مدت ساختار ارتش سوریه باید تغییر کند. آنگاه یک دولت انتقالی که با ضمانت های بین المللی تشکیل می شود، قدرت را به دست خواهد گرفت.

پیشنهاد همچنین از دولت سوریه می خواهد تمام زندانیان سیاسی را آزاد کند. برنامه تمایل برخی از شخصیت های اپوزیسیون را برای کار با مقامهای دولت که نقش مستقیمی در سرکوب مرگبار ناراضیان نداشته اند یادآور می شود.

هنوز روشن نیست آیا ائتلاف اپوزیسیون برنامه معاذ الخطیب، شیخ سنی ، را رسماً تایید خواهد کرد یانه. او در ماه مارس به دلیل ناراحتی از نبود حمایت بین المللی از اپوزیسیون سوریه از ائتلاف استعفا داد.

دولت سوریه هنوز به برنامه خطیب واکنشی نشان نداده است. اما بشار اسد عهد کرده است در پست ریاست جمهوری که ازپدرش در سال ۲۰۰۰ به ارث برد باقی بماند. او همچنین گفته است قصد دارد درانتخابات ریاست جمهوری در سال آینده شرکت کند.

یک عضو دیگر ائتلاف ملی سوریه گفت ائتلاف پیش از موافقت با حضور در کنفرانس صلح پیشنهادی، به تضمین های بیشتری از قدرت های جهانی درمورد پیامدهای آن نیاز دارد.

در این میان، مقامات امنیتی لبنان روز پنجشنبه گفتند جنگ بین طرفداران گروه های رقیب شب هنگام در شهر طرابلس در شمال لبنان ادامه یافت و دست کم ۵ تن کشته شدند.
XS
SM
MD
LG