لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۲

ادامه ایستادگی شورشیان سوریه در برابر نیروهای اسد


شورشیان سوریه به ایستادگی دربرابر هجوم گسترده نیروهای طرفدار بشار اسد به شهر استراتژیک قصیر ادامه می دهند، در همین حال برفشار بر اپوزیسیون برای حضور درکنفرانس پیشنهادی صلح افزوده می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مداخله صدها رزمنده حزب الله لبنان رژیم سوریه را قادر ساخته است در قصیر دست بالا را بگیرد. نیروهای وفادار روز شنبه بریک فرودگاه نظامی درشمال شهر، که شورشیان درآنجا پایگاهی برقرار کرده بودند، غلبه کردند.

اما شش روز پس از آغازحمله نیروهای اسد، شورشیان به ایستادگی ادامه می دهند. برای آنها قصیر مسیر مهمی در رسیدن اسلحه و داوطلب از لبنان است.

قصیر همچنین به دلیل موقعیت استراتژیک آن بین دمشق وساحل مدیترانه، اهمیت زیادی برای دولت اسد دارد.

خبرگزاری فرانسه به نقل ازمدیر گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید جنگ و گلوله باران روزشنبه در جاده های اصلی در داخل و خارج قصیر، شدیدترین درگیری از آغاز هجوم بود.

او گفت علاقه حزب الله به کسب امتیازاتی پیش از سخنرانی حسن نصرالله رهبر آن می تواند تشدید نبرد را توضیح دهد.

روز شنبه سیزدهمین سالگرد خروج اسراییل ازجنوب لبنان پس ازسال ها اشغال است، و قراراست نصرالله به این مناسبت برای طرفدارانش سخنرانی کند.

سخنان او درپی انتقاد میشل سلیمان رییس جمهوری لبنان از حزب الله از نزدیک دنبال می شود. سلیمان علیه مداخله حزب اله درسوریه هشدار داد و آنرا تشویق کرد فعالیت های خود را به دفاع دربرابر اسراییل محدود کند.

پیشتر در روز جمعه، تظاهر کنندگان ضد رژیم اسد درسراسر سوریه نصراله را محکوم کردند.

خبرگزاری فرانسه به نقل ازیک استاد علوم سیاسی دردانشگاه لبنان می گوید نصراله روی حمایت ایران و دوستان ایرانی اش حساب می کند.

او گفت «ایرانیان حزب الله را به مداخله ای تعیین کننده و آشکار فراخواندند زیرا مناقشه جاری آینده اتحاد بین ایران و سوریه و شاید آینده تمامی منطقه را تعیین خواهد کرد.»
در این میان، عراق روز شنبه عملیات امنیتی عمده ای را در منطقه مرزی با سوریه آغاز کرد و 20 هزار سرباز را برای پاکسازی پایگاه های مظنون شورشیان و تامین امنیت یک بزرگراه فرستاد.

دراستانبول، ائتلاف ملی سوریه از دمشق خواست آمادگی خود را برای انتقال قدرت ثابت کند.

جان کری وزیرامورخارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیرامور خارجه روسیه قرار است روز دوشنبه درپاریس ملاقات کنند و در باره افزایش کوشش برای سازمان دادن کنفرانس بین المللی به تبادل نظربپردازند.
XS
SM
MD
LG