لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

اجلاس سه شنبه کنفرانس صلح سوریه لغو شد


هیات های اپوزیسیون در کنفرانس صلح سوریه در ژنو می گویند جلسه پس از نیمروز سه شنبه به دلیل اختلافات عمده برسر ایجاد یک دولت انتقالی لغو شد.

اعضای تیم مذاکره کننده ائتلاف ملی سوریه گفتند جلسه زودتر تمام شد تا دولت فرصت یابد پیشنهاد های خود را در باره آینده کشور در چارچوب اعلامیه ۲۰۱۲ ژنو ارائه دهد.

این اعلامیه اساس مذاکرات جاری ژنو است و گام هایی را برای پایان دادن به بحران در سوریه، از جمله ایجاد یک دولت انتقالی با توافق هر دو طرف پیشنهاد می کند.
شورشیانی که با بشار اسد می جنگند اصرار دارند او باید از قدرت کنار برود، در حالی که دولت می گوید نقش اسد قابل بحث نیست.

روز دوشنبه، دولت طرحی را در مورد آینده سوریه پیشنهاد کرد ، اما اپوزیسیون آن را رد کردند زیرا بر نیاز به نبرد با تروریسم و توقف رسیدن پول و اسلحه برای شورشیان متمرکز بود.

در تحولی دیگر در روز سه شنبه، یک سخنگوی اپوزیسیون گفت ائتلاف ملی سوریه به عنوان بخشی از توافق گسترده تر برای کاهش محاصره شهرک ها در دو طرف، مایل است محاصره سه روستای طرفدار دولت در شمال کشور را لغو کند.

به گفته این سخنگو، ارتش سوریه آزاد موافقت کرد فشار بر روستاهای شیعه نشین نوبل، الزهرا و الفوا را کاهش دهد. اما یاد آور شد دولت بشار اسد هنوز به محاصره شهر قدیمی حمص، که در کنترل شورشیان قرار دارد و برای موفقیت هر معامله ای مهم تلقی می شود، پایان نداده است.
XS
SM
MD
LG