لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۸

بار دیگر بن بست در گفتگوهای سوریه


شهر جنگزده حمص - ۲۷ ژانویه ۲۰۱۴
شهر جنگزده حمص - ۲۷ ژانویه ۲۰۱۴
مذاکرات روز دوشنبه میان نمایندگان دولت و ا پوزیسیون سوریه برای یافتن راه حلی سیاسی برای جنگ داخلی سه ساله در آن کشور بار دیگر به بن بست کشیده شد. جلسه روز دوشنبه با تمرکز بر اصل مطلب – یعنی آینده سوریه و تشکیل یک دولت انتقالی – آغاز شد.
اما نمایندگان اپوزیسیون اعلامیه اصول مورد نظر دولت سوریه را رد کردند؛ و گفتند خارج از چارچوب گفتگوهای ژنو است و اشاره ای به انتقال قدرت در دمشق نمی کند.

فیصل مقداد معاون وزارت خارجه سوریه گفت نمایندگان دولت برای بحث بر سر تروریسم به کنفرانس ژنو آمده اند، نه انتقال قدرت. به گفته منابعی که در جلسه حضور داشتند، اخضر براهیمی همان وقت گفتگوها را قطع کرد.

اپوزیسیون سوریه می گوید بنا به توافقی که سال ۲۰۱۲ در کنفرانس ژنو –۱ به دست آمد، بشار اسد باید از قدرت کناره گیری کند و یک دولت موقت در سوریه تشکیل شود. اما دولت سوریه می گوید نقش اسد در این کنفرانس مطرح نیست.

روز دوشنبه دولت آمریکا هم از دولت سوریه خواست تا بی درنگ به کاروان های کمک های انساندوستانه اجازه دهند وارد شهر حمص شوند و غیرنظامیان بتوانند آزادانه از مناطق محاصره شده خارج شوند.

در پایان گفتگوهای یکشنبه، میانجیان سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب از اندکی پیشرفت در گفتگوهای روز یکشنبه بر سر معضل انسانی در سوریه خبر داده و گفتند دولت سوریه اجازه داده است زنان و کودکان در منطقه محاصره شده شهر قدیم حمص بی درنگ آن جا را ترک کنند؛ دیگر ساکنان هم می توانند از حمص بیرون بروند اما پیش از آن دولت فهرستی از اسامی آنها را می خواهد.

اخضر براهیمی میانجی اتحادیه عرب گفته است از بابت این که دولت چه استفاده ای از این فهرست خواهد کرد، نگران نیست. وی همچنین گفت امید می رود کاروان کمک های انساندوستانه بتواند وارد حمص شود.
وزارت خارجه آمریکا می گوید تنها اجازه خروج زنان و کودکان «کافی نیست» و نمی تواند جایگزینی باشد برای کمک هایی که شدیداً مورد نیاز است.

حمص در منطقه استراتژیک در مرکز سوریه واقع شده، و یکی از جبهه های اصلی نبرد میان مخالفان با ارتش سوریه است.

نیروهای بشار اسد سال گذشته بسیاری از مناطق حومه حمص را بازپس گرفتند و شورشیان همراه با هزاران سکنه غیرنظامی شهر را در محاصره قرار دادند. طرفین درگیری صدها نفر از مخالفان را در بازداشت دارند.

آقای براهیمی می گوید روز یکشنبه مذاکره کنندگان درباره احتمال آزادی بازداشت شدگان هم گفتگو کردند، ولی وی پیشرفت خاصی را در این مورد ذکر نکرد.

درگیری ها در سوریه ماه مارس ۲۰۱۱ با تظاهرات آرام مردم علیه دولت بشار اسد آغاز شد. اما کم کم به جنگ داخلی تبدیل شد که به گفته سازمان ملل بیش از ۱۰۰،۰۰۰ کشته و نزدیک به نه میلیون آواره برجاگذاشته است.
XS
SM
MD
LG