لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۲

ادامه مذاکرات صلح سوریه در ژنو


انتظار می رود نمایندگان ارشد دولت سوریه و اپوزیسیون آن نخستین دور مذاکرات مستقیم پس از نزدیک به سه سال جنگ را روز جمعه، در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو، برگزارکنند.

این هیات ها روز پنجشنبه جداگانه با اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب ملاقات کردند. او ابراز امیدواری کرد آنها به نقطه ای برسند که بتوانند تا غروب جمعه مستقیما به گفت و گو بنشینند.

دو هیات دولتی سوریه و مخالفان آن روز چهارشنبه در نخستین کنفرانس بین المللی سوریه برای نخستین بار در یک اتاق نشستند. درآنجا مقامات ارشد بیش از ۴۰ کشور نیز حضور داشتند، از وضعیت اسفبار انسانی در سوریه ابراز تاسف کردند و در حمایت از یکی از دوطرف سخن گفتند.

پس از جلسه چهارشنبه، ابراهیمی طرح اساسی خود را ارائه داد و گفت «آنچه ما سعی خواهیم کرد انجام دهیم گفت و گو در این باره است که چگونه به این جنگ خونین پایان داده شود.»

او گفت بیانیه بحث انگیز کنفرانس بین المللی ژنو یک «نوعی نقشه راه» خواهد بود. ایالات متحده آمریکا و متحدانش معتقدند پیشنهاد بیانیه برای ایجاد یک دولت انتقالی به این معنا است که پرزیدنت اسد باید کنار برود. اما متحدان اسد، از جمله روسیه، گفتند کناره گیری اسد لازم نیست؛ و از جمله به این دلیل، پبشرفت مذاکرات از زمان تصویب این بیانیه اندک بوده است.

جلسه روز چهارشنبه همچنین سکوئی بود که در آن دولت سوریه و اوپوزیسیون به انتقاد از یکدیگر پرداختند.

کسی انتظار ندارد مذاکرات، که قرار است تا یکشنبه ادامه پیدا کند، توافقی برای پایان دادن به جنگ فراهم آورد. اما امید می رود در مورد آتش بس های محلی، ایجاد کوریدورهای انسانی و مبادله زندانیان موافقت هایی صورت گیرد.
XS
SM
MD
LG