لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

دولت سوریه و مخالفان جمعه گفتگو می کنند


احمد جربا، رئیس ائتلاف ملی سوریه - آرشیو
احمد جربا، رئیس ائتلاف ملی سوریه - آرشیو
نمایندگان دولت سوریه و مخالفان بشار اسد روز جمعه مذاکرات خود در ژنو را آغاز می کنند. آسوشیتدپرس به نقل از سازمان ملل متحد گزارش داد مذاکرات رو در رو بین مخالفان و نمایندگان دولت سوریه طبق برنامه قبلی، روز جمعه صورت نمی گیرد.

نمایندگان اپوزیسیون سوریه اواخر روز پنجشبنه اعلام کرده بودند که دو طرف ممکن است در اتاق های جداگانه از طریق اخضر ابراهیمی، نماینده صلح سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب گفتگو کنند که نقش میانجی دارد.

طرف های درگیر هیچ نشانه ای از اینکه حاضر به مصالحه هستند، نشان نداده اند و در بیانیه های آتشین خود تهدید کرده اند که از گفتگو ها که روز چهارشنبه در شهر مونترو آغاز شد، بیرون بروند.
اپوزیسیون سوریه گفته بود به طور مستقیم با دولت سوریه گفتگو نمی کند مگر آنکه دولت حاضر شود درباره کناره گیری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از قدرت گفتگو کند. دمشق با این خواسته مخالفت کرده و شورشیان را به حمایت از تروریسم متهم می کند.
احمد جربا، رئیس ائتلاف ملی سوریه روز پنجشنبه گفت شکی نباید وجود داشته باشد که «رژیم سوریه مرده است» اما ادامه داد که مهم این است مذاکرات جلو برود.

جربا گفت مذاکرات سخت خواهد بود، هیچ مذاکره آسانی وجود ندارد.
روز پنجشنبه نمایندگان دولت سوریه و مخالفان بشار اسد به طور جداگانه با اخضر ابراهیمی، دیپلمات الجزایری دیدار و گفتگو کردند. او پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که دو طرف سوری روز جمعه برای اولین بار از زمان شروع جنگ داخلی سوریه با یکدیگر روبرو می شوند.

هدف مذاکرات صلح سوریه که به کنفرانس ژنو دو شهرت یافته، ایجاد یک دولت انتقالی است، هرچند بسیاری از تحلیلگران نسبت به موفقیت آمیز بودن این کنفرانس در این مورد ابراز تردید کرده اند. اما در عوض ممکن است کنفرانس موفق شود به آسان کردن روند کمک رسانی ها به مردم جنگ زده سوریه کمک کند.

در همین حال، ایمن الظواهری، رهبر سازمان القاعده از شورشیان سوریه خواست درگیری با یکدیگر را متوقف کنند و روی سرنگون کردن بشار اسد تمرکز کنند. پیام صوتی الظواهری روی وب سایت مورد استفاده این گروه قرار گرفت.

شورشیان مرتبط با القاعده که مذاکرات صلح را به رسمیت نمی شناسند، در هفته های اخیر با دیگر گروه های شورشی در سوریه درگیر شده اند. این درگیری ها صد ها کشته برجای گذاشته است.

روسیه و آمریکا تلاش ها برای سازماندهی مذاکرات ژنو دو را رهبری کرده اند.
XS
SM
MD
LG