لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

شرط مخالفان سوری: حضور شورشیان در کنفرانس صلح


 رهبر ائتلاف ملی سوریه در رسانه ها
رهبر ائتلاف ملی سوریه در رسانه ها

خالد صالح، سخنگوی ائتلاف ملی سوریه می گوید این ائتلاف به شرطی به ژنو می رود که شورشیان نیز بخشی از هیئت نمایندگان آن راتشکیل دهند.

مخالفان سوری شرکت در کنفرانس ژنو را به حمایت شورشیان مشروط کردند.

ائتلاف اصلی مخالفان سوریه که حمایت غرب را در پشت سر دارد اعلام کرد در صورتی در مذاکرات ژنو ۲ حاضر می شود که شورشیان داخل سوریه از این اقدام حمایت کنند.

خالد صالح، سخنگوی ائتلاف ملی سوریه در کنفرانس مطبوعاتی که روز یکشنبه دردومین روز نشست این گروه در استانبول برگزار شد به خبرنگاران گفت یک هیئت نمایندگی قرار است با گروه های مختلف ارتش آزاد سوریه که در خاک این کشور با رژیم بشار اسد می جنگند، دیدارهایی برگزار کند.

به گفته صالح ائتلاف ملی سوریه به شرطی به ژنو می رود که شورشیان نیز بخشی از هیئت نمایندگان آن راتشکیل دهند.

ائتلاف ملی سوریه برای شرکت در کنفرانس صلح ژنو که با ابتکار و حمایت سازمان ملل برگزار می شود، به حمایت شورشیانی که در سوریه می جنگند، رهبران محلی و فعالان حقوق بشری نیاز دارد تا از این اتهام که با کسانی که در داخل می جنگند تماس ندارند، خود را تبرئه کند.

بسیاری از گروه های شورشی اسلام گرای عمده مخالفت خود را با روند برگزاری کنفرانس ژنو، در صورتی که به حذف بشار اسد نینجامد، اعلام کرده اند. برخی دیگر می گویند هرکس که در این مذاکرات شرکت کند به اتهام خیانت بازداشت خواهد شد.

تحولات روز یکشنبه در حالی روی می دهد که مقام های دولتی سوریه و شورشیان پس از چند هفته بر سر آزاد کردن شهری در نزدیکی دمشق که در محاصره شورشیان قرار گرفته بود به توافق رسیدند و راه دستیابی ساکنان آن به غذا باز شد.

یک گروه فعال حقوق بشری به نام تیم رسانه ای قدسیه دربیانیه ای این آتش بس را تایید کرده بی آن که به جزئیات آن اشاره کند.

به گزارش گروه نظارت بر حقوق بشردر سوریه که دفتر آن در لندن است، با انجام این توافق غذا و آرد می تواند به این شهر حومه دمشق برسد. با انتشار گزارش هایی در باره قحطی گسترده در ناحیه تحت محاصره مقدمیه در حومه دمشق، دولت سوریه از سوی جامعه بین المللی تحت فشار قرار دارد تا اجازه دهد غذا و کمک های بهداشتی به مناطق محاصره شده برسد.

در این میان جنگ برسر به دست آوردن کنترل یک پایگاه اصلی که از فرودگاه دولتی در شهر حلب حفاظت می کند، ادامه دارد. این پایگاه تا روز گذشته چندین بار میان نیروهای سوریه و شورشیان دست به دست شده است. این پایگاه در ماه فوریه به دست شورشیان افتاد اما نیروهای دولتی هفته گذشته آن را بازپس گرفتند. این پایگاه روز جمعه به دست نیروهای شورشی افتاد اما بعداز ظهر روز یکشنبه نیروهای وفادار به اسد آن را دوباره در اختیار خود درآوردند.
XS
SM
MD
LG