لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۷

رایزنی مخالفان سوری برای شرکت در کنفرانس صلح ژنو


رهبران ائتلاف ملی سوریه می کوشند موضع واحدی درمورد شرکت در کنفرانس صلح پیشنهادی سازمان ملل که قرار است در ژنو برگزار شود اتخاذ کنند.

رهبران مخالف رژیم سوریه روزهای شنبه و یکشنبه در استانبول گردآمده اند تا درباره شرکت در کنفرانس صلحی که قرار است در ژنو برگزار شود، به رایزنی بپردازند. کنفرانس صلح سوریه با حمایت سازمان ملل برگزار می شود.

این دیدارهای پایان هفته در حالی انجام می شود که صدای غرش توپ ها حومه های دمشق و شهرهای مهم سوریه چون حمص و حلب را می لرزاند . نیروهای دولتی همچنان مواضع شورشیان را در حومه شمالی پایتخت در محاصره گرفته اند. نیروهای شورشی نیز پایگاهی در نزدیکی فرودگاه حلب را که از دست داده بودند بازپس گرفته اند. به گفته فعالان، درگیری های سنگین شب گذشته بیش از ۵۰ کشته باقی گذاشته است.

رهبران ائتلاف ملی سوریه در هتلی در استانبول به صورت مخفی و در اتاق های دربسته دیدار می کنند و می کوشند موضع واحدی درمورد شرکت در کنفرانس صلح پیشنهادی سازمان ملل که قرار است در ژنو برگزار شود اتخاذ کنند. حضور ایران و نمایندگان بشار اسد رهبران ائتلاف را برسر حضور یا عدم حضور در کنفرانس به اختلاف کشانده است.

خالد صالح سخنگوی ائتلاف ملی سوریه به خبرنگاران گفته است هنوز این ائتلاف به تصمیم نهایی در این زمینه نرسیده است. اما پیش از آن نکاتی هستند که باید روشن شوند.

به گفته او ائتلاف منتظر دعوت رسمی سازمان ملل برای شرکت در این کنفرانس است و ابراز امیدواری کرد که روسیه به رژیم اسد به گونه ای فشار آود که نتیجه مذاکرات به موفقیت واقعی و نه به کلمات پوچ منجر شود. عده ای از رهبران اصلی مخالفان همچنان حضور خود را مشروط به کناره گیری اسد از ریاست جمهوری و عدم حضور ایران در کنفرانس کرده اند. اسد نه فقط این شرط را نپذیرفته بلکه اعلام کرده که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ شرکت خواهد کرد.
به گفته فواد عجمی، پژوهشگر موسسه هوور آمریکا، مخالفان سوری برای شرکت در کنفرانس بشدت تحت فشارند اما در این میان با توجه به اختلافات شدید میان کشورهای عربی و نزدیکی احتمالی آمریکا به ایران، این کار فایده ای برایشان نخواهد داشت.
«به نظرمن تعادل منطقه در سال ۲۰۱۳ برای مخالفان فاجعه بار بوده است. آن ها برای رفتن به ژنوتحت فشار شدید هستند. زیرا اگر نروند بیرون گذاشته می شوند و اگر بروند هم برایشان خوب نخواهد بودو در هردو حالت یک معامله باخت-باخت در انتظارشان است ».
به نظر عجمی دیگر «پنجره امکانات» برای سرنگون کردن اسد بر روی مخالفان بسته شده و اکنون «فرصت های استفاده از سلاح، پول، وموسسات دولتی » به سود اسد است. او می گوید موافقت نامه اسد درمورد سلاح های شیمیایی فرصتی « نامحدود» در اختیار او قرار داده است زیرا وقتی او سلاح شیمیایی را باز پس می دهد جامعه بین المللی علاقه ای به سرنگونی او ندارد.»
جنگجویان شورشی و شبه نظامیان اسلام گرا در داخل سوریه اعلام کرده اند که در صورت حضور رژیم اسد، در مذاکرات ژنو شرکت نمی کنند.
XS
SM
MD
LG