لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۷

تایید توقف فعالیت شیمیایی در حلب


یک هیات بین المللی که بر متوقف شدن برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه نظارت می کند، اعلام کرد قادر است تایید کند که از یکی از دو محل باقی مانده ای - که نگرانیهای ایمنی و امنیتی اجازه بازرسی از آنها را نمی داد - بازرسی کرده است.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی روز پنجشنبه گفت بازرسی از این محل در حلب، تایید می کند که سوریه مدتهای زیادی است از آن محل استفاده نکرده است. قبلاً سوریه گفته بود که مدتهاست از این محل استفاده نکرده است.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی در گزارش خود افزوده است که در ساختمان زیان های گسترده ناشی از نبرد دیده می شد. حلب یکی از کانون های اصلی عملیات جنگی در سوریه بوده است.

با بررسی جدید، هیات مشترک سازمان منع تسلیحات شیمیایی و سازمان ملل متحد اینک محل و محتوای ۲۲ مرکز از ۲۳ محل اعلام شده تسلیحات شیمیایی تائید شده است.

دولت سوریه موافقت کرده است تسلیحات شیمیایی خود را تا اواسط سال ۲۰۱۴ از بین ببرد. سازمان منع تسلیحات شیمیایی هفته پیش گفت نخستین مرحله برنامه، که شامل از کار انداختن تجهیزات تولید بود، تکمیل شده است.

سوریه اینک روی یک برنامه تفصیلی برای چگونگی امحاء موجودی فعلی تسلیحات شیمیایی کار می کند. سازمان منع تسلیحات شیمیایی باید برنامه را تا ۱۵ نوامبر تائید کند.
XS
SM
MD
LG