لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۴

کری انتظار دارد سوریه در مذاکرات صلح شرکت کند


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت به رغم اظهارات مقامهای سوریه - مبنی بر این که مذاکرات نمی تواند به شرط کناره گیری بشار اسد انجام پذیرد - انتظار دارد سوریه در مذاکرات صلح شرکت کند.
روز سه شنبه آقای کری در کنفرانس رسانه ای خود در ورشو، پایتخت لهستان بر موضع خود که راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد تکرار کرد و گفت امیدوار است دولت سوریه به «قول» خود برای مذاکره عمل نماید.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: من امیدوارم دولت سوریه و روسها و ایرانیها و دیگران که رژیم سوریه را حمایت می کنند، اطمینان یابند که رژیم سوریه به تعهد خود برای شرکت در مذاکرات ژنو برای دستیابی به راه حل صلح آمیز درگیریهای سوریه عمل نماید. و ما، و دیگران، نشان داده ایم که آماده حضور در آنجا هستیم، مخالفان (رژیم سوریه) هم هستند.

آقای کری گفت هدف از مذاکرات این بوده که هر دو طرف بر یک دولت انتقالی با قدرت کامل اجرایی توافق کنند و به مردم سوریه اجازه دهند درباره آینده درازمدت خود تصمیم بگیرند.

عدم توافق درباره چارچوب کاری این کنفرانس باعث تاخیر چند باره در برگزاری آن شده است

روز دوشنبه خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) به نقل از عمران الزهبی وزیر اطلاعات این کشور گفت که دولت در مذاکرات صلحی که پیش شرط آن کناره گیری اسد باشد، شرکت نمی کند.
در همین حال، اعضای اپوزیسیون سوریه تاکید دارند که مذاکرات نمی تواند برگزار شود، مگر آن که برنامه ای برای کناره گیری اسد داشته باشد.

همچنین قرار است روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل نخستین گزارش تکمیلی درباره عملیات نابود کردن زرادخانه شیمیایی سوریه را دریافت کند. زیگرید کاگ، دیپلمات هلندی، که سرپرستی هیات سازمان ملل را برعهده دارد، در پشت درهای بسته گزارش خود را به شورای امنیت ارائه می کند. ارائه این گزارش چند روز پس از آن است که بازرسان اعلام کردند توانایی های سوریه برای تولید سلاح شیمیایی نابود شده است.

دولت سوریه تا پانزدهم نوامبر فرصت دارد برنامه خود را برای نابودی زرادخانه موجود شیمیایی خود تا نیمه سال آینده میلادی را اعلام کند.
XS
SM
MD
LG