لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۴

برگزاری انتخابات پارلمانی سوریه همزمان با مذاکرات صلح ژنو


رسانه های سوری بشار اسد، و همسرش را در حالی نشان دادند که لبخند داشتند و آرای خود را به صندق رای می انداختند.
رسانه های سوری بشار اسد، و همسرش را در حالی نشان دادند که لبخند داشتند و آرای خود را به صندق رای می انداختند.

همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی در سوریه، مذاکرات صلح سوریه در شهر ژنو روز چهارشنبه از سر گرفته شد.

رسانه های سوری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و همسرش را در حالی نشان دادند که لبخند داشتند و آرای خود را به صندق رای می انداختند. آنها به یک مرکز اخذ رای در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری رفته بودند.

قرار است مراکز اخذ رای تا ساعت ۷ شب به وقت محلی باز باشد اما به نظر نمی رسد این انتخابات که قرار است برای ۲۵۰ کرسی پارلمان سوریه تعیین تکلیف کند، نتیجه تعجب برانگیزی در پی داشته باشد و برتری حزب بعث یا نیروهای مستقل حامی دولت اسد را به چالش بکشد.

به نوشته گاردین، تصاویر زنده مردم بخش هایی از حلب که تحت کنترل نیروهای دولتی قرار دارد، روز چهارشنبه در حالی که شعار سر می دادند "الله، سوریه، بشار - و این همه چیزی است که نیاز داریم"، از تلویزیون نمایش داده می شد. با این حال، یک روزنامه نگار مستقل گفته است که پس از یک ساعت از آغاز رای گیری، حضور مردم به نظر او قابل توجه نیست.

نیروهای مخالف بشار اسد و کشورهای عربی این انتخابات را تقلبی دانسته اند. دولت سوریه می خواهد با این انتخابات نشان دهد مستقل است و می تواند بر کشور اعمال حاکمیت کند، در حالی که کنترل بخش های وسیعی از کشور را در دست ندارد.

فرانسه نیز به طور رسمی این انتخابات را تقلبی خواند.

ایران و روسیه از این انتخابات استقبال کرده اند. سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه گفته است که انتخابات پارلمانی با هدف جلوگیری از ایجاد "خلاء قانونی" قبل از هرگونه گذار سیاسی، برگزار می شود.

از سوی دیگر، آتش بس شکننده ای که میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح آن برقرار شده است، در چند روز گذشته بویژه پس از برخوردهای شمال استان حلب، مورد تهدید قرار گرفته است.

استفان دمیتسورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، که روز سه شنبه در تهران با مقام های ایرانی دیدار و گفتگو کرد، مذاکرات صلح ژنو را بسیار مهم و حساس توصیف کرده است.

از بعد از برقراری آتش بس میان دولت بشار اسد و مخالفان مسلح آن در بیست و هفتم ماه فوریه گذشته، این دومین دور مذاکرات صلحی است که برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG