لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

ابراز نگرانی شدید آمریکا از افزایش خشونت در سوریه در آستانه مذاکرات ژنو


به گفته مارک تونر، جان کری وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه نگرانی‌های واشنگتن در این زمینه را با همتای روس خود در میان گذاشته است.
به گفته مارک تونر، جان کری وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه نگرانی‌های واشنگتن در این زمینه را با همتای روس خود در میان گذاشته است.

در آستانه ازسرگیری دور دوم گفت‌وگوهای صلح سوریه در شهر ژنو سوئیس، وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه درباره افزایش خشونت‌ها در سوریه به شدت ابراز نگرانی کرد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری در واشنگتن گفت "ما درباره افزایش خشونت اخیر در سوریه، در آستانه مذاکرات صلح ژنو در هفته جاری، خیلی خیلی نگران هستیم."

گفت‌وگوهای دیپلماتیک با هدف یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ پنج ساله سوریه، ابتدا قرار بود روز شنبه نهم آوریل (۲۱ فروردین ماه) برگزار شود، اما برای چند روز به تعویق افتاد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه از قول نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نوشت که وی قصد دارد پیش از آغاز مذاکرات، با مقام‌های سوری و ایرانی در دمشق و تهران گفت‌وگو کند.

استفان دی میستورا که در دمشق بسر می‌برد، روز دوشنبه در دیدار با وزیر خارجه سوریه توافق ترک مخاصمه در آن کشور را "شکننده" خواند و خواستار حمایت دولت بشار اسد از آن شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در پاسخ به این پرسش که کدام طرف مسئول تشدید خشونت در سوریه است، گفت مسئولیت بخش عمده افزایش خشونت‌ ها متوجه دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است.

به گفته آقای تونر، جان کری وزیر خارجه ایالات متحده، روز گذشته نگرانی‌های واشنگتن در این زمینه را در گفت‌وگوی تلفنی با سرگئی لاوروف همتای روس خود در میان گذاشته است.

قدرت‌های جهانی بهمن ماه گذشته بر سر اجرای "ترک مخاصمه" در سوریه ظرف یک هفته و امدادرسانی فوری به مردم به توافق رسیدند. اما به دلیل اختلاف نظر درباره نحوه اجرای آن، در مهلت مقرر اجرا نشد.

در نهایت ایالات متحده و روسیه روز سوم اسفند ماه اعلام کردند که توافق از ۲۷ فوریه (هشتم اسفند ماه) به اجرا در خواهد آمد؛ توافقی که مبارزه علیه گروه‌های افراطی داعش و جبهه النصرت را شامل نمی‌شود.

نخستین دور مذاکرات نمایندگان دولت و اپوزیسیون سوریه با میانجیگری سازمان ملل پس از ترک مخاصمه، پنجم فروردین به پایان رسید و قرار است چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه (۱۳ آوریل) در ژنو از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG