لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۶

دی میستورا به تهران سفر کرد؛ تمرکز مذاکرات سوریه روی انتقال قدرت


استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، پس از سفر به دمشق، راهی تهران شده است.
استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، پس از سفر به دمشق، راهی تهران شده است.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، در آستانه دور جدید گفت و گوهای صلح سوریه، روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین ماه به ایران سفر کرد.

استفان دی میستورا که پس از سفر به سوریه وارد تهران شد، با حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت و گو کرد.

گفت و گوی فرستاده سازمان ملل با مقام‌های سوریه و ایران در حالی صورت گرفته است که سازمان ملل و طرفین درگیر در سوریه، برای دور دوم مذاکرات صلح سوریه پس از اجرای توافق ترک مخاصمه، آماده‌ می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، استفان دی میستورا در دمشق دور جدید مذاکرات صلح سوریه را "حیاتی و مهمترین دور مذاکرات" خواند و گفت "ما در این دور به طور ویژه روی انتقال قدرت سیاسی، حاکمیت و قانون اساسی متمرکز خواهیم بود.

این در حالی است که به نظر می رسد هنوز اختلاف نظرهای عمیق میان دولت سوریه و مخالفان آن وجود دارد؛ چنانچه معاون وزیر خارجه ایران پس از گفت و گو با آقای دی میستورا به خبرنگاران گفت، اختلاف نظرهایی درباره جداسازی گروه‌های معارض از گروه‌های تروریستی وجود دارد.

به گزارش ایرنا، آقای امیرعبداللهیان گفت "آقای دی میستورا تاكید كرد كه هیچ ارتباطی بین گفت و گوها با سازمان ملل و جریانات تروریستی نخواهد بود، اما همچنان موضوع لیست گروه های تروریستی یكی از موضوعات پر ابهام در این مذاكرات و روند سیاسی است."

مذاکرات آتی صلح سوریه تلاش می‌کند تا به پنج سال درگیری که منجر به کشته شدن بیش از ۲۷۰ هزار نفر، تخریب شهرها و آوارگی میلیون ها سوری منجر شد، پایان دهد.

مذاکره کنندگان موفق شده‌اند آتش بس شکننده‌ای را از اواخر فوریه امسال بین دولت و گروه‌های اپوزوسیون شکل دهند.

در این بین، نیروهای دولتی با حمایت سوریه و ایران عملیات خود را برای بازپس گیری برخی مناطق به ویژه از دست داعش، ادامه دادند.

XS
SM
MD
LG