لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

آتش‌بس سوریه از سوی نیروی های اسد "در آستانه فروپاشی" است


استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد روز دوشنبه خواستار حمایت دمشق از توافق ترک مخاصمه در سوریه شده بود
استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد روز دوشنبه خواستار حمایت دمشق از توافق ترک مخاصمه در سوریه شده بود

یک روز پیش از برگزاری مذاکرات صلح سوریه پس از چند بار به تعویق افتادن، طرف های درگیر در آن کشور می گویند نقض آتش بس از سوی نیروهای دولت بشار اسد، موجب شده توافق ترک مخاصمه فعلی "در آستانه فروپاشی" قرار بگیرد.

برخی مخالفان رئیس جمهوری سوریه، از افراد مسلح در داخل کشور گرفته تا سیاستمدارانی که قرار است برای مذاکرات صلح به ژنو بروند، می گویند توافق ترک مخاصمه در معرض خطر فروپاشی قرار گرفته است.

اپوزیسیون در خارج و مخالفان مسلح دمشق در داخل کشور، نیروهای دولتی سوریه را متهم می کنند که در حال تدارک برای حمله به حلب هستند.

فعالان سوری می‌گویند نیروهای دولتی در ۴۸ ساعت گذشته دست کم ۶۶ بار آتش بس را نقض کرده‌اند و نزدیک به یکصد نفر از جمله زنان و کودکان در حمله‌های هوایی جنگنده‌های سوری کشته شده‌اند.

این نگرانی ها در حالی بیان می شود که وزارت خارجه ایالات متحده عصر دوشنبه درباره افزایش خشونت‌ها در سوریه "به شدت" ابراز نگرانی کرد.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه خود گفت "ما درباره افزایش خشونت اخیر در سوریه، در آستانه مذاکرات صلح ژنو در هفته جاری، خیلی خیلی نگران هستیم."

گفت‌وگوهای دیپلماتیک با هدف یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ پنج ساله سوریه، ابتدا قرار بود روز شنبه نهم آوریل (۲۱ فروردین ماه) برگزار شود، اما برای چند روز به تعویق افتاد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه گذشته از قول نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نوشت که وی قصد دارد پیش از آغاز مذاکرات، با مقام‌های سوری و ایرانی در دمشق و تهران گفت‌وگو کند.

استفان دی میستورا روز گذشته و پیش از سفر امروز خود به تهران، در دیدار با وزیر خارجه سوریه در دمشق توافق ترک مخاصمه در آن کشور را "شکننده" خواند و خواستار حمایت دولت بشار اسد از آن شد.

نخستین دور مذاکرات نمایندگان دولت و اپوزیسیون سوریه با میانجیگری سازمان ملل پس از ترک مخاصمه، پنجم فروردین به پایان رسید و قرار است چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه (۱۳ آوریل) در ژنو از سر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG