لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

معاون وزیر نفت سوریه به مخالفان پیوست


عبده حسام الدین، معاون وزیر نفت عراق در یک پیام ویدئویی از سمت خود استعفا داد و به مخالفان پیوست.
عبده حسام الدین، معاون وزیر نفت عراق در یک پیام ویدئویی از سمت خود استعفا داد و به مخالفان پیوست.

معاون وزیر نفت سوریه از سمت خود استعفا داد و به عنوان عالی ترین مقام سوری به صف مخالفان پیوست.

عبده حسام الدین از طریق ویدئویی که فعالان آن را بر شبکه یوتیوب قرار دادند استعفای خود را اعلام کرد و گفت که به انقلابیون می پیوندد.

او در این ویدئو می گوید: «من، مهندس عبده حسام الدین، معاون وزیر نفت... جدایی خود از حاکمیت را اعلام می کنم و از مقام خود استعفا می دهم.»

او می افزاید: «قصد دارم به انقلاب مردمی بپیوندم که بی عدالتی و اعمال وحشیانه حاکمیت را نمی پذیرند. حاکمیتی که به دنبال سرکوب خواسته های آزادی طلبانه مردم است.»

این مقام مستعفی سوریه می گوید ۳۳ سال در دولت سوریه بوده و قصد ندارد در حال «خدمت برای یک حکومت جنایتکار» به پایان خط برسد.

به این ترتیب آقای حسام الدین بلندرتبه ترین مقام سوری است که از حکومت بشار الاسد جدا شده است.

خبر استعفای معاون وزارت نفت سوریه ساعاتی پس از آن اعلام شد که لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا از قصد واشنگتن برای ارسال کمک به انقلابیون سوریه خبر داد. این اولین یاری مستقیم آمریکا به مخالفان اسد در سوریه است.

پانه تا به کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت دولت ایالات متحده با آن که از کشتار مخالفان سوری به دست دولت دمشق ابراز انزجار کرده اما با اقدام نظامی یکجانبه علیه دمشق مخالف است و به دنبال شیوه دیپلماتیک است تا اسد را به کناره گیری از قدرت وادارد. او گفت: «ما تمامی راه های ممکن را که می توان با کمک شرکای بین المللی مان در حمایت از مردم سوریه انجام دهیم از جمله اقدام نظامی، بررسی می کنیم تا خشونت ها پایان یابد و ثبات منطقه حفظ شود.»

اظهارات لئون پانه تا، اولین ابراز آمادگی دولت باراک اوباما برای ارائه کمک به انقلابیون سوریه است که بیش از۱۱ ماه است زیر آتش وخمپاره تانک ها و گلوله باران نیروهای وابسته به حاکمیت به سر می برند.

به گفته سازمان ملل متحد درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان سوری تاکنون بیش از ۷۵۰۰ کشته برجای گذاشته است.

روز چهارشنبه والری آموس، نماینده سازمان ملل متحد همراه با گروهی از هلال احمر سوریه، از منطقه باباعمر در شهر حمص بازدید کرد.

آنگونه که آماندا پیت، سخنگوی خانم آموس به خبرگزاری فرانسه گفته، با آنکه ولید معلم، وزیر خارجه سوریه تضمین داده بود که او می تواند به تمامی نقاط سوریه سفر کند، اما آموس اجازه بازدید از مناطقی از حمص که همچنان در کنترل انقلابیون است را نیافت.

نماینده سازمان ملل متحد گفته است بخش هایی که بازدید کرده «کاملا ویران» بوده و «حمص به شهری می ماند که کاملا تخریب شده است.»

هلال احمر و صلیب سرخ بین المللی از جمعه گذشته در تلاش هستند تا وارد باباعمر شوند. نیروهای نظامی وابسته به دولت سوریه یک ماه است که برای سرکوب انقلابیون مخالف در باباعمر، این منطقه را هدف شدیدترین حملات نظامی قرار داده اند و به آنان اجازه نمی دهند مجروحان غیرنظامی را از آنجا خارج کرده و کمک های ضروری دریافت کنند.

گروه نظارت حقوق بشر سوریه گفت فقط در روز چهارشنبه، طی خشونت ها در سوریه ۲۷ تن جان باخته اند که ده نفر در استان مرکزی حمص بودند. در حما، دیگر استان مرکزی سوریه نیز وضعیت مشابه است. به گفته این سازمان نظارت بر حقوق بشر که در لندن مستقر است، هفت تن از کشته شدگان چهارشنبه، بریدگان از ارتش سوریه بودند.

عمره حسام الدین، معاون وزیر نفت سوریه در ویدئوی اخیر خود، روسیه و چین را به خاطر پشتیبانی از حکومت سوریه سرزنش کرد و گفت این دو کشور «دوستان مردم سوریه نیستند بلکه شریک دمشق در کشتار مردم اند.» آقای حسام الدین به همکاران خود توصیه می کند که آنان نیز «این کشتی در حال غرق شدن» را ترک کنند.

«رامی» فعال مخالف سوری که این ویدئو را ضبط کرده و آن را در شبکه یوتیوب به اشتراک گذاشته است به خبرگزاری فرانسه در بیروت گفت که اپوزیسیون به آقای حسام الدین کمک کرد تا استعفایش را اعلام کند. او به دلایل امنیتی از افشای محل ضبط ویدئو خودداری کرد.

از سوی دیگر، منصف مرزوکی رئیس جمهوری تونس پیشنهاد خود به بشار اسد مبنی بر آمادگی برای اعطای پناهندگی به او را تکرار کرده است. پیشتر روسیه اعلام کرد حاضر نیست به اسد پناهندگی بدهد.

همزمان فرستاده روسیه در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه لیبی را متهم کرد که به انقلابیون سوری آموزش می دهد تا به مواضع دولتی حمله کنند.

ویتالی چورکین گفت: «اطلاعاتی دریافت کرده ایم مبنی بر این که یک مرکز ویژه آموزشی در لیبی افرادی را برای حمله به اهداف دولت دمشق، به سوریه می فرستد.»

XS
SM
MD
LG