لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۳

مسئول امور انسانی سازمان ملل متحد در سفر سوریه


مسئول امور انسانی سازمان ملل متحد در سفر سوریه
مسئول امور انسانی سازمان ملل متحد در سفر سوریه

مسئول امور انسانی سازمان ملل متحد در نخستین روز مأموریت خود برای فراهم آوردن موجبات دسترسی امدادگران به کسانی که به کمک نیاز دارند، به شهر حمص در سوریه سفر کرده و از محله باباعمرو در آن شهر دیدار کرده است.

از زمان آغاز گلوله باران این شهر توسط نیروهای دولتی سوریه در اوایل ماه فوریه، ماه گذشته میلادی، این نخستین بار است که دولت آن کشور به یک نماینده بین المللی اجازه ورود به آن منطقه را داده است.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت والری آموس روز چهارشنبه پیش از ورود به حمص، به دمشق رفت و با مقامات وزارت امور خارجه سوریه به گفت و گو نشست. او قرار است تا روز جمعه در آن کشور بماند و پس از وی نیز کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد روز شنبه راهی سوریه خواهد شد.

این دیدارها در حالی انجام می گیرند که بر فشار بین المللی بر دولت سوریه برای پایان دادن به سرکوب قیام یک ساله اوپوزیسیون افزوده می شود.

آمریکا روز گذشته گفت پیش نویس قطعنامه ای تازه را برای پایان بخشیدن به خشونت در سوریه به سازمان ملل متحد ارائه خواهد کرد.

در همین حال، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز خواهان آن شده است که تمام مسیرهای کمک رسانی به سوریه بی درنگ باز شوند.

اسپانیا به نشانه اعتراض به آنچه سرکوب بی رحمانه مخالفان خواند، سفارت خود را در دمشق بست. فرانسه، بریتانیا و آمریکا پیشتر روابط دیپلماتیک خود را با دمشق قطع کرده اند.

قطعنامه پیشنهادی جدید آمریکا بر پایان خشونت و حفاظت از مردم تاکید دارد، درهمین حال «نقض گسترده و سیتماتیک» حقوق انسانی مردم سوریه توسط نیروهای امنیتی را محکوم می کند. این قطعنامه همچنین از مخالفان مسلح می خواهد زمانی که شرایط مهیا شد، «از تمام اشکال خشونت پرهیز کنند.»

روسیه و چین، متحدان قدرتمندی که ماه پیش قطعنامه مشابهی علیه سوریه را وتو کردند، روشن ساختند که هنوز از دولت بشار اسد حمایت می کنند.

در واشنگتن، پرزیدنت اوباما گفت عمل نظامی یک جانبه علیه دولت اسد اشتباه خواهد بود.

پیشتر در روز سه شنبه، سربازان دولتی روستایی در استان درعا را گلوله باران کردند و با جداشدگان از ارتش به زد و خورد پرداختند.

در حمص، فعالان گفتند نیروهای امنیتی به منطقه ای نزدیک به محله بابا عمرو دست زدند .

XS
SM
MD
LG