لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۶

مخالفان سوریه پیشنهاد عنان را رد کردند


کوفی عنان، نماینده مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد در مورد سوریه، شنبه به دمشق می رود.

کوفی عنان، فرستاده مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد به سوریه بشار الاسد، رئیس جمهوری سوریه و مخالفان او را به توقف درگیری و یافتن راه حل سیاسی دعوت کرد. آقای عنان روز پنجشنبه در قاهره گفت: «کشتار باید متوقف شود و ما باید راهی برای انجام اصلاحات و حرکت رو به جلو پیدا کنیم. »

دبیرکل سابق سازمان ملل متحد که قرار است روز شنبه ماموریت خود را در دمشق آغاز کند همچنین گفت مسلح کردن انقلابیون سوریه «وضعیت سوریه را وخیم تر می کند». او گفت تنها هدفش نجات و بهبود وضعیت مردم سوریه است.

با ادامه درگیری های سوریه و کشتار مردم به دست نیروهای مسلح دولتی، کشورهای جهان هنوز به راه حلی برای مداخله در سوریه به سبک آنچه که در لیبی انجام دادند نرسیده اند. لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت آمریکا درباره مداخله نظامی بویژه با عدم اجماع جامعه جهانی درباره سوریه محتاط عمل می کند. او در عین حال گفت پنتاگون گزینه نظامی در مورد سوریه را بررسی کرده است.

تونس و ترکیه نیز مخالفت خود را با هرگونه مداخله نظامی خارجی در منطقه اعلام کرده اند و کوفی عنان درباره هرگونه «نظامی کردن بیشتر درگیری ها» هشدار داده است. او گفت: «نباید با محاسبه نادرست تاثیر احتمالی سوریه در منطقه را فراموش کنیم.»

خبرگزاری رویترز می گوید سخنان آقای عنان نارضایتی مخالفان سوری را برانگیخته است. آنان می گوید سرکوب دولتی راهی برای مذاکره باقی نگذاشته است. به گفته سازمان ملل متحد از آغاز ناآرامی ها در سوریه در حدود یک سال اخیر، ۷۵۰۰ نفر در این کشور کشته شده اند. مخالفان انقلابی سوریه می گویند راه های دیپلماتیک در گذشته ناکارایی خود را نشان داده اند. یکی از انقلابیون می گوید: «این روش ها اقدامی علیه حکومت انجام نمی دهند و به همین دلیل اپوزیسیون باید خود را علیه نظام سرکوبگر مسلح کند.»

رویترز به نقل از یکی از فعالان مخالف دولت در شهر حمص می نویسد: «تا زمانی که تانک ها خمپاره هایشان را به شهرها شلیک می کنند، تک تیراندازها تفنگشان را به سوی زنان و کودکان نشانه می روند و حکومت برق و آب و ارتباطات را در بسیاری از مناطق قطع کرده است، هر گونه مذاکره را رد می کنیم.»

یک انقلابی مخالف دیگر نیز گفته است فراخوان آقای عنان «مانند علامتی به بشار» است که او را به «درهم کوبیدن انقلاب» ترغیب می کند.

والری آموس، نماینده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد که برای ماموریتی جداگانه به سوریه سفر کرد میزان خرابی های منطقه باباعمر در حمص را فاجعه بار توصیف کرد و گفت می خواهد بداند که طی محاصره ۲۶ روزه نظامی چه بر سر ساکنان آن آمده است.

خانم آموس اولین مقام رسمی خارجی است که از زمان حمله نیروهای دولتی به باباعمر، از آنجا بازدید کرد.

با افزایش فشارهای بین المللی به سوریه، روز گذشته معاون وزیر نفت این کشور از مقام خود استعفا کرد و در پیامی ویدئویی اعلام کرد که به اپوزیسیون می پیوندد. عبده حسام الدین که 58 ساله است گفت می داند که این اقدام او خانواده اش را به دردسر می اندازد.

دو گروه مخالف دولت سوریه بعدا گفتند که چهار مقام بلندمرتبه نظامی طی سه روز گذشته از ارتش این کشور جدا شده و به اردوگاه جداشدگان از ارتش در جنوب ترکیه پیوسته اند. سرگرد خالد الحمود، یک سخنگوی ارتش آزاد سوریه در گفت و گویی تلفنی به خبرگزاری رویترز گفت شمار ژنرال های جداشده از ارتش به هفت تن رسیده است.

XS
SM
MD
LG