لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

چه گزینه هایی برای پایان دادن به جنگ سوریه باقی مانده است؟


کودکان سوری در حال آب بازی در چاله ای که در اثر اثابت بمب درست شده است.
کودکان سوری در حال آب بازی در چاله ای که در اثر اثابت بمب درست شده است.

مقاله آن کالدول در وبسایت شبکه ان بی سی نیوز

حملات هوایی چند هفته اخیر به مناطق تحت کنترل مخالفان بشار اسد در سوریه، جنگ داخلی حدودا شش ساله در آن کشور را به اوج خود رساند. این حملات هوایی به دنبال شکست آتش بسی است که به میانجیگری آمریکا و روسیه صورت گرفته بود.

بمباران های اخیر، که حلب را در آستانه سقوط قرار داده، آمریکا و دیگر کشورها نیز برای رفع بحران سوریه بر سر دو راهی قرار داده است. کارشناسان امنیت ملی معتقدند تنها امر قطعی در درگیری های سوریه این است که گزینه های خوب بسیار اندک هستند.​

خرابی ها در حلب به دنبال حملات هوایی دولت اسد با پشتیبانی روسیه
خرابی ها در حلب به دنبال حملات هوایی دولت اسد با پشتیبانی روسیه

آرون دیوید میلر، معاون رئیس مرکز بین المللی دانشوران وودرو ویلسون، درباره گزینه های موجود در بحران سوریه می گوید: «گزینه ها این هستند: به فرایند دیپلماتیک ساختگی پایان داده شود، شکست داعش در اولویت قرار داده شود، و یا این که گزینه جدیدی روی میز قرار گیرد که عمدتا شامل گونه ای اقدام نظامی خواهد بود.»

این در حالی است که پرزیدنت اوباما بارها اشاره کرده که قصد درگیر کردن منابع بیش از اندازه و خون سربازان خود در جنگ داخلی سوریه، و یا وارد شدن به جنگ های نیابتی با ایران یا روسیه، را ندارد.

از سویی دیگر، جان کری وزیر خارجه آمریکا در جلسه ای خصوصی با حضور فعالان سوری و دیپلمات های چند کشور دیگر، که روز پنجشنبه برگزار شده بود، گفت که موفق نشده کابینه باراک اوباما را به اعمال تهدید نظامی علیه سوریه برای پایان دادن به جنگ متقاعد کند.

آقای کری در بخشی از فایل صوتی این جلسه که توسط نیویورک تایمز منتشر شده می گوید: «من خواستار اعمال زور شده ام. سر حرفم ایستادم. کسی بودم که می گفتم باید به خاطر تسلیحات به اسد حمله کنیم؛ ولی می بینید که چیزها به سمت فرایند دیگری تکامل پیدا کردند. حرف آخر این است که کنگره حتی از به رای گذاشتن این گزینه خودداری کرد.»

در همین حال گفته می شود هفته گذشته هفته ای مرگبار برای سوریه بوده است. طی چند روز گذشته بیش از هزار سوری، شامل دست کم ۳۰۰ کودک، در حلب کشته یا مجروح شده اند. این کشتارها اغلب ناشی از حملات هوایی دولت بشار اسد به پشتیبانی نیروهای روسیه بوده است. در حملات هوایی اخیر، سه مورد از تنها بیمارستان های باقی مانده در حلب به شدت تخریب شده اند.

روز جمعه گذشته نیز، دو مقام ارشد آمریکایی در مصاحبه با ان بی سی نیوز گفتند شهر جنگ زده حلب ممکن است به زودی سقوط کند. دیگر مقامات آمریکایی نیز از نقش روسیه در حملات هوایی به حلب به خشم آمده اند. جان کری نیز در جلسه خصوصی هفته گذشته گفته بود «مشکل روس ها هستند، چون آنها به قوانین بین الملل احترام نمی گذارند؛ ولی ما می گذاریم.»

اما روابط ایالات متحده و روسیه نیز بر سر مسئله سوریه به بحران کشیده شده است.

آمریکا روز دوشنبه، ۱۲ مهر، روسیه را به تخطی از تعهدات توافق آتش بس در سوریه متهم و اعلام کرد گفتگوهای دیپلماتیک با مسکو به هدف دستیابی به راه حلی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه را تعلیق کرده است.

آندرو تالبوت، محققی از مؤسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، می گوید بهترین گزینه در جنگی که تا اینجا کشانده شده، تحمیل مجازات برای شکستن آتش بس است. او افزود «رژیم اسد مخالفان را مجازات می کند، ولی کسی رژیم اسد را مجازات نمی کند.»

آقای تالبوت می گوید مسئله سوریه لکه ننگ بزرگتری بر کابینه اوباما خواهد بود. او معتقد است گزینه های متعددی در این باره وجود داشته، ولی اوباما از اراده لازم برای اجرای آنها برخوردار نبوده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG