لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

نتیجه یک سال حملات روسیه در سوریه: بیش از ۹ هزار کشته و ده‌ها هزار آواره


عملیات نظامی مستقیم یک سال گذشته روسیه در داخل سوریه با هدف حمایت از بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق در برابر مخالفان و برخی گروه‌های افراطی، علاوه بر ویرانی‌های گسترده، بیش از ۹ هزار کشته و ده‌ها هزار آواره بر جای گذاشته است.

روسیه سال گذشته در چنین روزی (۳۰ سپتامبر ۲۰۱۵) حملات هوایی خود در داخل سوریه را آغاز و هدف آن را مبارزه با تروریسم عنوان کرد. اقدامی که موجب تغییر موازنه قدرت در جنگ داخلی سوریه - که در آن زمان پنجمین سال خود را سپری می‌کرد - شد.

در این مدت نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی ارتش روسیه به پیشرفت‌هایی دست یافتند و بخش‌هایی از مناطق تحت تصرف مخالفان و همچنین گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش را بازپس‌ گرفتند و اخیرا نیز در شهر حلب پیشرفت داشته‌اند.

ایالات متحده و همپیمانان آن که از مخالفان اسد حمایت می‌کنند، می‌گویند روسیه بیشتر از آن که تروریست‌ها را هدف قرار دهد، به مردم و مخالفان اسد حمله می‌کند. با این حال واشنگتن و مسکو به رغم این مخالفت‌ها، برای برقراری آتش بس در سوریه همکاری کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است روز جمعه و در نخستین سالگرد آغاز عملیات نظامی روسیه در سوریه اعلام کرد در اثر این حملات در این مدت، ۹ هزار و ۳۶۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس اعلام این نهاد ناظر بر بحران سوریه، ۳ هزار و ۸۰۴ نفر از قربانیان حملات هوایی روسیه غیرنظامیان بوده‌اند، که از میان آنها ۹۰۶ نفر کودک هستند. همچنین ۲ هزار و ۷۴۶ نفر از گروه داعش و ۲ هزار ۸۱۴ نفر از دیگر گروه‌های افراطی کشته شده‌اند.

ادامه حملات نیروهای روسیه و سوریه در شهر حلب، به گفته ایالات متحده و همپیمانان آن، موجب شد آتش بس یک هفته‌ای، که از روز ۲۲ شهریور ماه با هدف ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم شهر حلب آغاز شد، بدون موفقیت به پایان برسد.

پس از پایان آتش بس این حملات حتی تشدید هم شد؛ موضوعی که انتقاد شدید جان کری وزیر خارجه آمریکا را برانگیخت و او روز گذشته با این هشدار که گفت‌وگوها با روسیه در مورد بحران سوریه در آستانه تعلیق است، گفت به فکر «گزینه‌های جایگزین» هستیم.

با این حال به گزارش خبرگزاری رویترز، مسکو روز جمعه در تقدیر از نقش خود در بحران سوریه گفت، نتیجه اصلی حملات هوایی روسیه علیه گروه‌های اسلامگرای افراطی در سوریه این است که «امروز نه داعش، نه القاعده و نه جبهه النصرت، هیچکدام در دمشق حضور ندارند.»

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین با بیان این که برنامه زمانی مشخصی برای عملیات نظامی روسیه در داخل سوریه وجود ندارد، گفت گزارش گروه ناظر بر بحران سوریه در مورد میزان تلفات غیرنظامیان در حملات هوایی روسیه در حلب و دیگر مناطق سوریه معتبر نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG