لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

نوار صوتی سخنان جان کری در یک جلسه خصوصی درباره سوریه منتشر شد


به گزارش روزنامۀ نیویورک تایمز جان کری وزیر خارجه آمریکا در جلسه ای پشت درهای بسته با شماری از نمایندگان چند گروه سوری و چند دیپلمات درباره سوریه سخن گفت.

در این جلسه که در حاشیه مجمع معمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد آقای کری گفت از توسل به زور علیه دولت سوریه حمایت کرده است.

در نوار ضبط شده این مکالمه، صدای آقای کری شنیده میشود که از پشتیبانی نکردن بعضی از مقامات دولت آمریکا از تلاشهای دیپلماتیک او در ارتباط با تهدیدهای مربوط به اقدام نظامی گله می کند.

آقای کری می گوید: «فکر میکنم سه یا چهار نفر در دولت هستند که برای توسل به زور، بحث میکنند و من در این استدلال موفق نشدم.»

نمایندگان چهار سازمان سوری تأمین کننده خدمات تعلیمی ، امدادی و پزشکی در نواحی تحت کنترل شورشیان در سوریه، و نیز دیپلماتهایی از سه یاچهار کشور، رئیس دفتر آقای کری، و فرستادۀ ویژۀ آمریکا در امور سوریه اعضای گروهی معرّفی شده اند که در جلسۀ دیدار با آقای کری شرکت داشتند.

آقای کری همچنین به اعضای این گروه که روز بیست و دوم سپتامبر در محل هیات نمایندگی هلند در سازمان ملل متحد تشکیل جلسه داده بودند گفته است «ما سعی می کنیم دیپلماسی را پیش ببریم و این روندی دشوار و خسته کننده است. اما هیچ کس بیشتر از ما این روند را حس نمی کند.»

وزیر خارجه آمریکا پیشتر در ملاقات با همتای روسی اش سرگئی لاوروف گفته بود آمریکا در جستجوی راه حلی سیاسی است.

نیویورک تایمز می گوید هنگامی که یک زن عضو گروه پرسید چه تعداد دیگری از مردم سریه باید کشته شوند تا آمریکا وارد صحنه شود و نیروهای ارتش سوریه را عقب براند، بنظر می رسید روحیه اعضای گروه تضعیف شده است.

نیویورک تایمز می گوید وقتی این زن گفت امیدوار بود آمریکا نقشی قاطع تر و روشن تر برای رهائی مردم سوریه از شر اسد ایفا کند، آقای کری پرسید پس شما تصور می کنید «تنها راه حل این است که یکی وارد صحنه شود و شر اسد را کم کند؟ »
این زن جواب داد «بله.» و به نوشته نیویورک تایمز وقتی آقای کری پرسید آن یکی باید کی باشد، افزود سه سال پیش می گفتم شما، اما فعلا نمی دانم .

در همین حال گزارشها از ادامه زدوخوردهائی شدید میان نیروهای دولتی سوریه و شورشیان محاصره شده در بخش شرقی شهر حلب حکایت دارد.

سازمان جهانی بهداشت خواستار تخلیۀ فوری صدها تن از سکنۀ مجروح و بیمار از این بخش از شهر حلَب شده است، و می گوید به ، کودکان حدود یک سوّم از صدها غیرنظامی را تشکیل میدهند که طیّ 2 هفتۀ گذشته کشته و یا مجروح شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

آقای کری پیشتر گفته بود آمریکا با تعلیق مذاکرات با روسیه فاصله چندانی ندارد زیرا روسها با ادامه بمباران ها و حمایت های هوائی خود از نیروهای ارتش سوریه ، شانسی برای موفقیت در مذاکرات باقی نگذاشته است.
ویدیوئی که امروز در رسانه های اجتماعی منتشر شد دختر بچه ای را نشان می دهد که از زیر آوار در حلب بیرون آورده می شود

امدادگری که این دختر بچه را در آغوش گرفته است تا تیم پزشکی به مداوای او بپردازد گریان است. امداد گران می گویند ساختمانی که بر سر این دختر بچه و دیگر سکنه آن فروریخت هدف حملات هوائی ارتش سوریه قرار گرفته بود.

XS
SM
MD
LG