لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

کری، اسد را به تعهد به صلح فرا می خواند


کری در دیداری با پادشاه اردن
کری در دیداری با پادشاه اردن
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، بشار اسد رییس جمهوری سوریه را به برعهده گرفتن تعهدی برای برقراری صلح در کشورش فراخوانده است.

کری روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با وزیر امور خارجه اردن در امان گفت هدف کنفرانس پیشنهادی آمریکا - روسیه این است که به خونریزی پایان داده شود.
کری گفت اگر بشار اسد حاضر نشود در باره یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه مذاکره کند، آنگاه آمریکا و دیگران در باره افزایش حمایت از اپوزیسیون بحث خواهند کرد.وی همچنین با اشاره به حضور هزاران جنگجوی حزب الله در سوریه، درگیری این گروه در بحران این کشور را محکوم کرد.

جان کری به عنوان بخشی از کوشش آمریکا و روسیه برای پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه، امروز – چهارشنبه- در اردن با دیپلمات های ۱۰ کشور دیگر ملاقات می کند.

وزیر امور خارجه امریکا
گفت پرزیدنت اوباما سرباز به سوریه نخواهد فرستاد، اما روشن ساخت اگر کوشش های جاری به جایی نرسد، کمک های بیشتری دراختیار شورشیان قرارخواهد گرفت. کری گفت پرزیدنت اوباما «روشن کرده است قصد دارد از اپوزیسیون فراگیر حمایت کند، اما در مورد نوع این حمایت هیچ گزینه ای را از روی میز برنداشته است.»

جان کری همچنین ایران را متهم کرد با اعزام پرسنل نظامی به سوریه برای کمک به شبه نظامیان حزب اله که درکنارسرباران دولتی می جنگند، به جنگ داخلی سوریه دامن می زند. وی گفت ایرانیان درسوریه حضور دارند و فعالانه از هزاران رزمنده حزب اله که از لبنان وارد شده اند حمایت می کنند. وزیر امور خارجه آمریکا گفت حمایت ایران و حزب الله از دولت سوریه آنچه را او «کمپین ترور» اسد علیه مردم سوریه نامید دائمی می سازد.

آقای کری درحالی که تلاش دارد یک همفکری برای کنفرانس پیشنهادی صلح در سوریه قراهم آورد، در جلسه گروه دوستان سوریه سخنرانی حواهد کرد.

او و سرگئی لاوروف وزیرامور روسیه می خواهند دولت بشار اسد و اپوزیسیون را جهت گفت و گو برای پایان دادن به بیش از دوسال جنگ داخلی کنار هم بنشانند.

در این میان، به گزارش خبرگزاری فرانسه، سفیر سوریه در اردن روز چهارشنبه از جلسه حامیان قیام در اردن به شدت انتقاد کرد و آن را تجمع «دشمنان سوریه» نامید.وی در یک کنفرانس خبری درامان گفت کسانی که می خواهند به تراژدی در سوریه پایان دهند باید «مسلح ساختن و آموزرش دسته های تروریست را متوقف کنند.»

سفیر سوریه گفت دولت بشاراسد «ازخود دفاع می کند و به نبرد با بازیچه های اسراییل در منطقه ادامه خواهد داد.»
XS
SM
MD
LG