لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۰

هیگ: سوریه تهدیدی برای امنیت منطقه است


ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید دولت سوریه به طور فزاینده ای به حمایتهای خارجی متکی می شود، که تهدیدی برای امنیت منطقه است، و نشان می دهد که برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران این کشور باید عجله کرد.

آقای هیگ این سخنان را روز چهارشنبه در امان پایتخت اردن در اجتماع دیپلماتهای ارشد ۱۱ کشور موسوم به «دوستان سوریه» بر زبان آورد. این گروه در اردن جمع شده اند تا درباره کنفرانس صلح سوریه رایزنی کنند.
برگزار کنندگان می خواهند در کنفرانس ماه آینده مخالفان دولت سوریه و حکومت بشار اسد با یکدیگر مذاکره کنند.

آقای هیگ تاکید کرد که باید تاریخ برگزاری کنفرانس در چند روز آینده تعیین شود و به خشونتهای هراسناک پایان داده شود. وزیر امور خارجه بریتانیا گفت اگر دولت سوریه حاضر به مذاکره نباشد، شاهد ویرانی کشورش خواهد بود: «اگر رژیم فکر می کند می تواند پیروزی نظامی به دست آورد و به وضع سابق برگردد، من فکر می کنم اشتباه بزرگی مرتکب می شود، اشتباهی عظیم. هر وضعیتی (نظامی) که وجود داشته باشد، به راه حل سیاسی نیاز است.»

جان کری وزیر امور خارجه امریکا نیز قرار است درهمین اجلاس سخنرانی کند.

تحلیلگران ارشد امریکا این مذاکرات را بخشی از تلاشهای گسترده تر امریکا در همکاری با متحدان خود درباره درگیریهای سوریه می دانند.
اردن می گوید فرستادگان ارشد از بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، مصر، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی به اجلاس خواهند پیوست.

ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن گفت باید به خشونتها و خونریزیها و رنج مردم سوریه پایان داده شود. وی همچنین گفت باید برای فشاری که اردن با آن مواجه شده راهی یافت. سازمان ملل متحد می گوید بحران سوریه یک میلیون سوری غیر نظامی را مجبور کرده در اردوگاههایی در مرزهای این کشور با اردن، لبنان و ترکیه مستقر شوند، که فشارهای زیادی بر این دولتها وارد می آورد.

تا کنون نه دولت سوریه و نه مخالفان آن خود را به شرکت در کنفرانس صلح متعهد نکرده اند و تحلیلگران می گویند هنوز روشن نیست این کنفرانس به زودی برگزار شود.

موضوع مشارکت ایران در کنفرانس صلح باعث اختلاف میان امریکا و روسیه شده است. مسکو خواهان شرکت ایران است در حالی که ایالات متحده در گذشته مخالف حضور ایران بوده، اگرچه مقامهای امریکا می گویند حضور هیچ هیاتی تا کنون رد نشده است. فرانسه هفته گذشته گفت با حضور ایران مخالف است.

آقای هیگ همچنین خواهان آن شد که بریتانیا و فرانسه تلاش کنند تصمیم بر تحریم ارسال اسلحه اتحادیه اروپا به سوریه مورد تجدید نظر قرار گیرد تا بتوان برای مخالفان دولت اسلحه فرستاد. وی گفت اروپا باید تا پایان ماه مه تصمیم به تجدید نظر بگیرد، و تصمیم واقعی برای ارسال اسلحه بعداً مورد بحث قرار گیرد.
XS
SM
MD
LG