لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۲

ادامه حمله نیروهای اسد به مناطق تحت تسلط مخالفان


فرانسه می گوید اگر ثابت شود نیروهای سوریه از سلاحهای شمیایی استفاده کرده اند، ممکن است به زور جلوی رژیم اسد را بگیرد.

نیروهای دولتی سوریه بامداد پنج شنبه به حمله به شرق دمشق ادامه دادند و نواحی تحت تسلط مخالفان اسد را بمباران کردند. به گفته اپوزیسیون سوریه، صدها تن در حمله شیمیایی دو روز پیش به مخالفان اسد کشته شده اند.

به گزارش اسوشیتد پرس، گروه ناظر برحقوق بشر در سوریه گفت در مورد تلفات ناشی از حمله پنج شنبه اطلاعی ندارد، و گزارش داد هواپیماهای جنگی به چندین حمله در نواحی شرقی و غربی پایتخت دست زدند.

کمیته های هماهنگی محلی نیز از چندین حمله هوایی خبر دادند و افزودند نیروهای بشار اسد از یک کوه مشرف به دمشق مناطقی را که شورشیان دراختیار دارند گلوله باران می کنند.

درحمله شیمیایی روز چهارشنبه که اپوزیسیون آنرا به نیروهای دولت سوریه ارتباط می دهند ده ها تن، ازجمله شمار زیادی کودک، کشته شدند. شمار کشته شدگان در این حمله از سوی منابع مختلف از ۱۳۶ تا ۱۳۰۰ تن گزارش شده است.

دولت سوریه استفاده ازسلاح های شیمیایی درحملات توپخانه ای را رد کرده و کاملا بی اساس خوانده است.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه خواسته اند به تیم ۲۰ نفری از کارشناسان سازمان ملل متحد که هم اینک درسوریه به سر می برد اجازه داده شود فورا به محل برود و در باره حمله شیمیایی تحقیق کند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد – یونیسف – دربیانیه ای گزارش های حمله شیمیایی را عمیقا ناراحت کننده توصیف کرد و افزود: «در این مناقشه دهشتناک کودکان بسیار رنج کشیده و صدمه دیده اند.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان تحقیقات کامل، بی طرفانه و فوری در این خصوص شده است.

رسانه های سوریه روزپنج شنبه به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه آن کشور گفتند براساس روند عادی، صدور اجازه تحقیق به تیم بازرسی سازمان ملل، مستلزم توافق بین دولت سوریه و سازمان ملل است.

در این میان، فرانسه گفت درصورتی که ثابت شود رژیم اسد از سلاح های شیمیایی استفاده کرده ممکن است به شیوه های دیگری از جمله توسل به زور، برای جلوگیری از این دست اقدامات رژیم اسد متوسل شود.

ترکیه نیز می گوید رژیم اسد از چندین خط قرمز عبور کرده است.
XS
SM
MD
LG