لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۵

سوریه بار دیگر به استفاده سلاح شیمیایی متهم شد


بیمارانی که به گاز اعصاب آلوده شده اند
بیمارانی که به گاز اعصاب آلوده شده اند
فعالان سیاسی سوریه می گویند دست کم ۱۰۰ نفر در حملات دولت در نزدیکی دمشق کشته شده اند. نیروهای وفادار به بشار اسد متهم شده اند در این حملات از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند.

سوریه به سرعت اتهام استفاده از سلاح شیمیایی را رد کرد. رسانه های دولتی از فعالیتهای نظامی در منطقه خبر دادند و گفتند نیروهای دولتی «تروریستها» را کشته اند. رسانه های دولت سوریه شورشیانی را که مخالف رژیم اسد هستند «تروریست» می خوانند.

گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه که در بریتانیا قرار دارد گفت ارتش موشکهایی به سوی مناطقی در شرق و غرب منطقه قوطا شلیک کرده است. این گروه به نقل از فعالان سیاسی منطقه گفته است در این حملات از «گازهای سمی» استفاده شده است.
بریتانیا و اتحادیه عرب از سوریه خواسته اند اجازه دهد کارشناسان سازمان ملل که در سوریه به سر می برند منطقه را از نظر استفاده از سلاح شیمیایی مورد بازرسی قرار دهند.
ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا گفت درباره گزارشهایی که از استفاده از سلاح شیمیایی در حملات سوریه رسیده «عمیقاً نگران» است. وی افزود، اگر استفاده از سلاح شیمیایی حقیقت داشته باشد «تکان دهنده» است و موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع می کند.

خالد صالح سخنگوی «ائتلاف ملی» - گروه اصلی اپوزیسیون سوریه - به شدت از حمله نیروهای دولتی انتقاد کرد و شرایط را «در نهایت سهمگینی» خواند.

این خشونتها در حالی صورت می گیرد که هیات بازرسی سازمان ملل در یک ماموریت دو هفته ای در سوریه به سر می برد تا به تحقیق در مورد وقایعی بپردازد که در آن دولت سوریه و شورشیان یکدیگر را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کرده اند.
بازرسان فقط سعی دارند تعیین کنند که سلاح شیمیایی - از جمله گاز سرین و دیگر گازهای اعصاب - در مناطق مورد تحقیق استفاده شده است یا نه، و به این موضوع که کدام یک از طرفین از چنین سلاحی استفاده کرده، کاری ندارند.
هیات بازرسی سازمان ملل تحقیقات خود را محدود کرده است به سه منطقه، از جمله حمله ای که در ماه مارس در خان العسل در حومه حلب صورت گرفت.
XS
SM
MD
LG