لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۳

تحقیقات شورای امنیت در مورد حملات ارتش سوریه


شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان تحقیقات کامل، فوری و بیطرفانه در مورد احتمال استفاده از گازهای شیمیائی توسط ارتش سوریه شد.

فعالان سوری، نیروهای این کشور را متهم به استفاده از سلاح شیمیایی ( گازهای سمی) در اطراف دمشق کرده اند که منجر به کشته شدن صدها نفر شده است.

این منبع میگوید حملات ارتش سوریه سه شنبه شب روی داده است.

چند کشور خواهان تشکیل اضطراری جلسه شورای امنیت برای پاسخ به این گزارش شده اند.

شامگاه چهارشنبه و پس از دوساعت بحث و تبادل نظر پشت درهای بسته در مورد گزارشی که توسط یان الیاسون معاون دبیرکل سازمان ملل متحد مطرح شد، ماریا کریستینا پرسه وال رئیس آرژانتینی شورای امنیت بیانیه ای را برای خبرنگاران قرائت کرد.
در این بیانیه آمده است که یک نگرانی قوی در میان اعضای شورای امنیت در مورد اتهاماتی بوجود آمده که ایجاب می کند ما با شفافیت دریابیم دقیقا چه روی داده است.

خانم پرسه وال افزود همه اعضای شورای امنیت بر سر این موضوع که هرگونه استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط هر گروهی و تحت هرشرایطی تجاوز از قوانین بین المللی محسوب می شود، اتفاق نظر دارند.

خانم پرسه وال ضمن اشاره به اینکه شورا از دعوت دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر انجام تحقیقات کامل، بیطرفانه و فوری استقبال می کند، بر ارسال کمکهای بشر دوستانه هرچه زودتر به قربانیان این حادثه تاکید کرد.

حملات روز چهارشنبه در حالی مطرح می شود که تیمی از کارشناسان ملل متحد در سوریه سرگرم بررسی استفاده احتمالی از سلاح شیمیایی توسط دولت سوریه و یا شورشیان در سه مورد دیگراند.

این تیم اجازه دولت را برای دیدار از سه محل دریافت کرده اند که یکی از این محلها در استان حلب (خان العسل) است. هویت دو محل دیگر هنوز فاش نشده است.
XS
SM
MD
LG