لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

تاریخ کنفرانس صلح سوریه به تعویق می افتد


اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل متحد برای مسئله سوریه
اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل متحد برای مسئله سوریه
تاریخ مذاکرات احتمالی صلح برای پایان دادن به جنگ در سوریه به تعویق می افتد و دیپلمات ها اینک امیدوار هستند بتوانند پیش از پایان سال جاری صورت گیرد.

اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا تاریخ جدید را روز سه شنبه در پی دیداری در ژنو با مقامات آمریکا و روسیه، و نیز با دیپلمات هایی از دیگر اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد عنوان کرد.

ابراهیمی امیدواربود دولت سوریه و اعضای گروه های اوپوزیسیون را در اواخر ماه جاری – نوامبر – در ژنو کنار هم بنشاند، اما گفت هدف اینک این است که جلسه پیش ازپایان سال تشکیل شود.

او گفت جزییات هنوز قطعی نشده است وافزود هر پیشرفتی در تشکیل هیات معتبر اوپوزیسیون برای اعزام به کنفرانس، «گامی بزرگ به پیش خواهد بود».
ابراهیمی بار دیگر وضعیت سوریه را وخیم نامید و گفت جدیدترین ارقام سازمان ملل متحد نشان می دهد جنگ مستقیما بر ۹ میلیون سوری، نزدیک نیمی از جمعیت کشور، تاثیر گذاشته است.

پیشتر در روز سه شنبه، جان کری وزیر امورخارجه آمریکا گفت انتظار دارد سوریه علیرغم اظهار نظرهای مقامات سوریه در مذاکرات پیشنهادی صلح شرکت کند – آنها گفته اند مذاکرات اگر ایجاب کند که بشار اسد کنار برود نمی تواند برگزار شود.

جداگانه در روز سه شنبه مدیر سازمان منع تسلیحات شیمیایی تائید کرد سوریه می خواهد موجودی گازهای سمی و ضد اعصاب آن در خارج از کشور معدوم شود. او این پیشنهاد را «معتبرترین گزینه» نامید.

دولت سوریه تا ۱۵ نوامبر مهلت دارد برنامه ای را برای چگونگی از بین بردن تسلیحات شیمیایی تا نیمه سال آینده ارائه دهد.

در این حال، جنگ در سوریه ادامه دارد. کلیسای کاتولیک تائید کرد بامداد سه شنبه یک گلوله خمپاره به ساختمانی در دمشق که سفارت واتیکان در آن قرار دارد برخورد کرد. سخنگوی واتیکان گفت به ساختمان آسیب رسید اما کسی صدمه ندید.
XS
SM
MD
LG