لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

مخالفان اسد: ارتش سوریه با پشتیبانی نظامیان ایرانی به حلب حمله کرده است


ساکنان شهر حلب در پی حملات هواپیماهای روسی شهر را ترک می کنند.
ساکنان شهر حلب در پی حملات هواپیماهای روسی شهر را ترک می کنند.

نیروهای مخالف بشار اسد از تشدید عملیات نظامی نیروهای ارتش در نزدیکی شهر حلب با پشتیبانی نیروهای نظامی ایرانی و حمایت جنگنده‌های روسیه خبر دادند.

شبه نظامیان مخالف دولت با اعلام اینکه نیروهای ارتش سوریه هم اکنون در رتيان، در منطقه اعزاز در ۱۶ کيلومتری شمال حلب هستند، حمله اخیر نظامیان دولت سوریه راعامل از دست رفتن تمام دستاوردهای مخالفان طی ۵ سال گذشته دانستند.

مخالفان تاکید دارند که نيروهای ايرانی نقش کلیدی در عمليات زمينی ايفا می‌کنند، در حاليکه جنگنده‌های روسی هم با بمباران‌های شديد هوايی سعی می‌کنند راه را برای پيشروی ارتش به طرف مناطق تحت کنترل آنها باز کنند.

در عین حال ساکنان اعزاز نیز گفته‌اند که شدت بمباران‌های چند روز گذشته به حدی بوده که هزاران نفر از ساکنان مجبور به ترک منطقه شده‌اند و آنها که امکان خروج ندارند با سرنوشتی بدتر چون افتادن به زندان و شکنجۀ از سوی دولت رو به رو هستند.

بر اساس گزارش نهادهای بين‌المللی که جديدترين آنها ديروز منتشر شد، از ۵ سال پيش تا کنون چندين هزار زندانی توسط دولت به دست جوخه‌های اعدام سپرده شده اند و زندانی‌ها مدام تا سرحد مرگ زير شکنجه هستند يا به حال خود رها می‌شوند که بميرند.

به گفته پال پينريو، عضو کميسيون مستقل سازمان ملل متحد برای تحقيق در مورد نقض موازين حقوق بشر در سوريه، زندانی‌ها مرتب زير کتک و شکنجه هستند، در شرايط بسيار غيربهداشتی و در سلول‌های شلوغ نگهداری می‌شوند، غذای کافی و امکانات درمانی ندارند و بسیاری از آنها در مدت بازداشت از بين می‌روند.

او می‌گوید که ميزان مرگ و مير نشان می‌دهد که که دولت آشکارا موازين حقوق بشر را زير پا می گذارد.

حلب، بزرگترین شهر سوریه، تا پیش از جنگ حدود دو میلیون نفر جمعیت داشت. حمله به این شهر که پایگاه مهم شورشیان مخالف دولت است از تحولات مهم جنگ چند ساله سوریه محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG