لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

غذای یک ماه ۸۰ هزار نفر در انتظار صدور مجوز ورود به حلب


خودروهای سازمان ملل در مرز ترکیه و سوریه
خودروهای سازمان ملل در مرز ترکیه و سوریه

هماهنگ کننده امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد برخی گزارش های خبری مبنی بر عبور کاروان کمک های بین المللی از منطقه حائل در مرز ترکیه و سوریه را رد کرد.

ینس لارک، هماهنگ کننده امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد ، اعلام کرد دولت سوریه هنوز مجوز ورود حرکت کاروان به مقصد حلب را صادر نکرده است: "ما تا جایی که ممکن است آماده رفتن هستیم. مجوزهای دولت سوریه برای عبور امن کاروان هنوز صادر نشده تا بتوانیم حرکت کنیم. ما می دانیم که دستکم ۲۵۰ هزار نفر در شرق حلب به کمک نیاز دارند. ۴۰ کامیون تا دیروز، غذای حدود یک ماه را برای ۸۰ هزار نفر بار زده اند. فعلا که شرایط بسیار دلسرد کننده است. آنچه ما می خواهیم رفتن به شرق حلب است . جهان ما را نظاره می کند."

هدف اصلی آمریکا در توافق با روسیه برای ترک مخاصمات در سوریه، رساندن فوری مایحتاج عمومی به شهر محاصره شده حلب و دیگر مناطق نیازمند است.

مسکو واشنگتن را متهم می کند که از نفوذش برای کنترل مخالفان استفاده نمی کند اما مخالفان نیز می گویند امیدی به دوام توافق ندارند زیرا دولت بشار اسد به تعهد خود برای تسهیل در رساندن کمک به حلب عمل نکرده است.

روسیه می گوید نیروهای دولتی سوریه از جاده کاستلو در اطراف حلب عقب نشینی کرده اند تا ارسال کمک های بین المللی به این شهر تسهیل شود.

عقب نشینی ارتش سوریه و مخالفان از اطراف این جاده ، یکی از پیش شرط ها در توافق آمریکا و روسیه در مورد ترک مخاصمات در سوریه است.

تلویزیون دولتی سوریه تصاویری را منتشر کرده است، که به نظر می رسد بولدوزهای دولتی جاده اصلی در منطقه تحت کنترل مخالفان در حلب را برای عبور کامیون ها آماده می کنند.

در همین حالقرار است جناح های شبه نظامی مخالف بشار اسد در جلسه‌ای که برای یکشنبه در نظر گرفته شده است تصمیم بگیرند که آیا می خواهند به ترک مخاصمات ادامه دهند یا نه .

آمریکا می گوید توافق ترک ۷ روزه مخاصمات که چهار روز از آن می گذرد، در سطحی گسترده رعایت شده است.

موانعی بر سر راه امدادگران

پیش از این یان اگلند، مشاور فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه تاخیر در ورود کاروان کمک‌های نوعدوستانه به حلب را ناشی از عدم رعایت توافق از سوی مخالفان و همچنین موانع قانونی از سوی دولت سوریه دانسته بود: "آیا آقایان شکم سیر می توانند موانع سیاسی، اداری و عملی را از سر راه امدادگران شجاعی بر دارند که می خواهند به زنان، کودکان و غیرنظامیان زخمی شده ، خدمت کنند."

آقای اگلند اظهار امیدواری کرده بود با توقف درگیری‌ها در جاده کاستلو در اطراف حلب و عقب نشینی نیروهای سوریه و مخالفان مسلح، کاروان کمک های بین المللی امروز وارد این شهر شود.

او همچنین کاهش چشمگیر خشونت و توقف حملات هوایی به مدارس و بیمارستان ها را در چند روز گذشته تایید کرد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد ترک مخاصمات در سطح وسیعی رعایت شده است و نشان می‌دهد که واشنگتن و مسکو هر دو بر اهمیت آن واقف بوده اند.

با این حال رسانه‌های خبری به نقل از خبرگزاری فرانسه از درگیری شدید بین نیروهای دولت سوریه و مخالفان در حومه شرقی دمشق پایتخت خبر داده اند. دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید گروه موسوم به فتح الشام که در گذشته به القاعده وابسته بود در این منطقه حضور دارد.

XS
SM
MD
LG