لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

کاروان کمک‌های بین‌المللی به سوریه رسید؛ درگیری ها مانع ورود کمک‌ها به حلب


سازمان ملل متحد می گوید ترک مخاصمه در سوریه که براساس توافق آمریکا و روسیه باید ۷ روز ادامه یابد تا مقدمات از سرگیری مذاکرات صلح فراهم شود، در سومین روز اجرای آن نیز توسط طرف‌های درگیر رعایت شده است.

در همین حال بنا به گزارش ها، کاروان کمک های بین المللی پس از دو روز معطلی در مرز ترکیه که ناشی از کوتاهی دولت سوریه در فراهم ساختن ترتیبات امنیتی بود وارد خاک سوریه شد.

اما گزارش ها حاکی است که کاروان های امداد نتوانسته اند به خاطر ادامه درگیری ها میان نیروهای دولتی و شورشیان مخالف دولت در یک جاده که عبور از آن برای ورود کاروان ها به حلب مورد نیاز است، وارد این شهر شوند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از روسیه خواسته بود دولت دمشق را برای تسهیل در فراهم ساختن ترتیبات امنیتی به گونه ای که ایمنی رانندگان کاروان های حامل کمک را تضمین کند تحت فشار بگذارد.

او همچنین از آمریکا خواسته بود از نفوذ خود بر گروهای مسلح برای تسهیل در توزیع کمک های بین المللی در مناطق تحت کنترل آنها استفاده کند: "بسیار مهم است که ترتیبات امنیتی برای عبور کامیون ها فراهم شود. من از روسیه و همچنین آمریکا خواسته ام که از نفوذ خود برای وادار کردن دولت سوریه و گروه های مسلح به همکاری کامل استفاده کنند."

پیشتر استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفته بود توافق جاری به کاهش در گیری های نظامی در سوریه منجر شده است: "تمام گزارش هایی که دیده ایم، نشان از کاهش چشمگیر خشونت دارد. امروز به نظر می رسد توافق در حما، لاذقیه، شهر حلب و مناطق روستایی در استان حلب در ادلب، رعایت شده است. تنها گزارش هایی از درگیری های کوچک پراکنده و محلی وجود دارد."

آقای میستورا به نقل از اهالی شهر حلب گفت هیچ حمله ای هوایی به این شهر نشده است.

فعالانی که هنوز به رعایت توافق ترک مخاصمه مشکوک اند به صدای آمریکا گفته اند توافقی که بین آمریکا و روسیه ۷ ماه قبل صورت گرفت تنها چند هفته دوام آورد و ارسال کمک های نوعدوستانه عملی نشد.

در همین حال خبرگزاری رسمی سوریه از درگیری شدیدی بین ارتش این کشور و پیکارجویان داعش در نزدیکی شهر دیر الزور خبر داده است.

XS
SM
MD
LG