لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

جان کری: آتش بس آخرین بخت برای جلوگیری از فروپاشی سوریه است


دو روز پس از آغاز آتش بس میان نیروهای مخالف بشار اسد و نظامیان دولتی سوریه، وزیر خارجه آمریکا توافق آتش بس را آخرین شانس برای جلوگیری از فروپاشی سوریه دانست.

جان کری روز چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه در گفت و گو با رادیوی ملی آمریکا، ضمن بیان این مطلب، آتش بس اخیر را تنها راه برای پایان ویرانی و کشتار در سوریه دانست.

او که این سخنان را در واکنش به انتقاد نظامیان آمریکا از اعتماد به روسیه در آتش بس جاری بیان می کرد، گفت که راه دیگر در سوریه، دست روی هم گذاشتن و تماشای درگیری و تخریب گسترده و کشتار توصیف کرد.

این توافق که هفته گذشته میان روسیه و آمریکا برای کمک رسانی به غیرنظامیان شهر حلب به دست آمد، از روز دوشنبه به اجرا گذاشته شد و آقای کری بعد از ظهر سه شنبه در کاخ سفید موافقت رئیس جمهوری آمریکا را برای ادامه آن، جلب کرد.

در پی اعلام دستیابی به توافق آتش بس یک هفته‌ای در سوریه از سوی وزرای خارجه آمریکا و روسیه، ایران از این توافق استقبال کرد و ترکیه و مخالفان سوری نیز در واکنشی محتاطانه آن را پذیرفتند.

با این حال، وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که مواردی از تیراندازی به سوی نیروهای دولتی سوریه گزارش شده است.

در این میان، خبرگزاری رویترز تصاویری از عبور دومین کاروان کمک های انساندوستانه از مرز ترکیه به سوریه منتشر کرده است، اما به گفته استفان دمیستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه، هنوز کاروان اول به حلب نرسیده است.

او گفت که آنها هنوز مجوز دولت را برای عبور به دست نیاورده اند. گفته می شود که دولت سوریه مخالف ارسال کمک از سوی ترکیه است.

XS
SM
MD
LG