لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

پنتاگون: عقب‌نشینی نیروهای دولت سوریه از جاده کاستلو قابل تایید نیست


پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون - آرشیو
پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون - آرشیو

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، عصر پنجشنبه گفت که به دلیل نبود اطلاعات و شواهد لازم، ادعای عقب‌نشینی نیروهای دولتی سوریه از یک مسیر استراتژیک در شمال حلب قابل تایید نیست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیتر کوک در یک نشست خبری در پنتاگون گفت «اطلاعات یا حقایقی» که نشان دهد نیروهای ارتش سوریه عقب‌نشنی از مواضع خود در جاده کاستلو را آغاز کرده است، در دست نداریم.

عقب نشینی نیروهای دولتی از این مسیر تدارکاتی مهم، گامی ضروری برای ارسال کمک‌‌های انساندوستانه بین‌المللی به مردم شهر حلب – که بین نیروهای ارتش و مخالفان تقسیم شده است – محسوب می‌شود.

سخنگوی پنتاگون این اظهارات را ساعاتی پس از آن بیان کرد که یک مقام ارشد نظامی روسیه پیشتر گفته بود نیروهای دولت بشار اسد عقب‌نشینی مرحله به مرحله از این مسیر استراتژیک را آغاز کرده‌اند.

خبرگزاری روسی ریانووستی پیشتر در روز پنجشنبه از قول ولادیمیر ساوچنکو رئیس «مرکز مصالحه» در سوریه نوشت که نیروها و خودروهای نظامی دولت سوریه عقب نشینی از کاستلو را آغاز کرده‌اند.

ریانووستی همچنین به نقل از این مقام ارتش روسیه نوشت که نیروهای مخالف دولت حاکم بر دمشق هنوز از مواضع خود در این مسیر عقب نشینی نکرده‌اند؛ امری که کمک‌رسانی به حلب را مختل می‌کند.

توافق ارزش ادامه دادن را دارد

در پی توافق واشنگتن و مسکو، یک آتش بس موقت از دوشنبه شب با اهداف بشردوستانه در سوریه به اجرا در آمد، که به رغم برخی درگیری‌ها و اتهام‌زنی‌های دو طرف در مورد نقض توافق، همچنان پابرجاست.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت، اجرای توافق اخیر ترک مخاصمه که آمریکا و روسیه بانی آن شده‌اند، گرچه «ایده‌آل» نیست، اما به قوت خود باقی مانده است.

به گزارش رویترز، مارک تونر با اذعان به این که ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به دلیل برخی موانع هنوز آغاز نشده، گفت که ارزیابی روسیه و آمریکا این است که توافق ارزش ادامه دادن را دارد.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، روز سه شنبه اعلام کرد که در جنگ داخلی سوریه، که ششمین سال خود را سپری می‌کند، بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

آمریکا و روسیه امیدوارند اجرای این آتش بس موقت مقدمه‌ای برای رسیدن به توافق بر سر یک آتش بس دائم و از سرگیری گفت‌وگوهای بین المللی صلح سوریه شود، که اوایل اردیبهشت ماه متوقف شد.

XS
SM
MD
LG