لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

احتمالا "جلاد داعش" کشته شده است


"جان جهادی" در چند ویدئو، گروگانها را سر برید
"جان جهادی" در چند ویدئو، گروگانها را سر برید

مقام های نظامی آمریکا می گویند، "جان جهادی" فردی که با بریدن سر گروگانها به "جلاد داعش" معروف شده، احتمالا در حمله هواپیمای بدون سرنشین کشته شده است.

وزارت دفاع آمریکا می گوید، نیروی هوایی این کشور در شهر رقه در سوریه، عملیاتی انجام داده که هدفش "جان جهادی" شبه نظامی عضو داعش بود.

یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، گفت حمله روز پنجشنبه با پهپاد به خودرو "محمد اِموازی" معروف به جان جهادی، انجام گرفت و او احتمالاً کشته شده است؛ اما مرگ وی هنوز رسما تایید نشده است.

در همین حال، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت، هنوز قطعی نیست که "اموازی" در این حمله کشته شده شده باشد، اما تاکید کرد که حمله روز پنجشنبه به خودرویی که احتمال می رود او در آن بود، نتیجه همکاری اطلاعاتی شبانه روزی آمریکا و بریتانیا بوده است.

آقای کامرون اموازی را جلاد داعش خواند. گفته می شود محمد اِموازی ، متولد کویت و شهروند بریتانیا است.

یکی از گروگان های پیشین داعش ، او را "جانی روانی" توصیف کرده است که از تهدید به جان گروگان های غربی لذت می برد.

حاویر اسپینوزا خبرنگار اسپانیایی که شش ماه در سال ۲۰۱۳گروگان داعش در سوریه بود، می گوید اموازی دقیقاً چگونگی گردن زدن گروگان ها را تشریح می کرد. اموازی همچنین در برخی ویدئوهایی که افراد داعش در حال گردن زدن گروگان های خود بودند، حضور داشت.

استیون ساتلاف و جیمز فولی خبرنگاران آمریکایی، عبدالرحمن کاسیگ امدادگر آمریکایی، دیوید هینز و آلن هنینگ امدادگران بریتانیایی و کنجی گوتو خبرنگار ژاپنی، از گروگان هایی هستند که تصاویر گردن زدن آنها در فضای مجازی منتشر شده بود.

مقام های اطلاعاتی بریتانیا می گویند، محمد اموازی از سال ۲۰۰۹ میلادی، به علت ارتباط با تروریسم در سومالی، در فهرست مظنونان به تروریست بود، اما نمی توانستند قانوناً از سفر او به سوریه جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG