لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

پارلمان بریتانیا مجوز ورود لندن به جنگ علیه داعش در سوریه را صادر کرد


سخنان جرمی کوربین رهبر حزب مخالف دولت در پارلمان بریتانیا، در مخالفت با درخواست دیوید کامرون برای انجام حملات هوایی بریتانیا در سوریه - ۱۱ آذر ۱۳۹۴
سخنان جرمی کوربین رهبر حزب مخالف دولت در پارلمان بریتانیا، در مخالفت با درخواست دیوید کامرون برای انجام حملات هوایی بریتانیا در سوریه - ۱۱ آذر ۱۳۹۴

نمایندگان پارلمان بریتانیا در ساعات پایانی روز چهارشنبه به وقت محلی، به تقاضای دولت برای پیوستن لندن به حملات هوایی علیه مواضع گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه رأی مثبت دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قانون‌گذاران بریتانیایی پس از گذشت بیش از ۱۰ ساعت بحث و گفت‌وگو، در نهایت با ۳۹۷ رأی موافق در مقابل ۲۲۳ رأی مخالف، با تقاضای دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا برای انجام حملات هوایی علیه مواضع داعش در داخل سوریه موافقت کردند.

بریتانیا بیش از یک سال است که به ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه پیکارجویان داعش در داخل عراق پیوسته است؛ اما در پی تهدیدهای اخیر تروریستی گروه داعش در داخل اروپا، آقای کامرون خواستار گسترش حوزه عملیات ارتش بریتانیا به داخل سوریه شده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی به نقل از دیوید کامرون نوشت، به دنبال حملات مرگبار ۱۳ نوامبر در پاریس، که داعش مسئولیت آن را پذیرفت، بریتانیا به جای آن که بنشیند و منتظر حمله آنها باشد، باید این پیکارجویان را در قلب مواضع خودشان هدف حمله قرار دهد.

آقای کامرون پیشتر در دفاع از درخواست خود گفته بود که بریتانیا همین الان هم با تهدید داعش روبروست و ورود به جنگ علیه آن گروه افراطی در سوریه، تاثیری بر این تهدید نخواهد گذاشت.

پارلمان بریتانیا در حالی با پیوستن لندن به حملات هوایی علیه داعش در سوریه موافقت کرد که جرمی کوربین رهبر حزب کارگر به شدت با این درخواست دولت مخالف بود. با این حال تعداد قابل توجهی از اعضای این حزب به ورود بریتانیا به جنگ در سوریه رأی مثبت دادند.

فرانسه اوایل مهر ماه از انجام نخستین دور از حملات هوایی کشورش علیه مواضع داعش در داخل سوریه خبر داد، اما پس از حملات ترویستی ۲۲ آبان ماه در پاریس، حملات هوایی خود علیه داعش را تشدید کرد.

XS
SM
MD
LG