لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۳

بازسازی سوریه ۸۰ میلیارد دلار خرج دارد


کارشناسان سازمان ملل متحد برآورد کرده اند که جنگ داخلی ۲۸ ماهه در سوریه تا به حال ۸۰ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور خسارت وارد آورده است.
برآورد سازمان ملل بر اساس پایان سریع جنگ سوریه محاسبه شده، که به احتمال بسیار این جنگ بزودی پایان نخواهد یافت.

دولت سوریه خسارات به اموال عمومی، از جمله ۹ هزار ساختمان را، ۱۵ میلیارد دلار برآورد کرده است. وائل الحلقی، نخست وزیر سوریه، هفته گذشته به خبرنگار سازمان خبری وابسته به دولت بنام «سازمان خبری عربی سوریه»، گفت که اقتصاد سوریه توانمند و با ثبات است.
ولی کارشناسان خارجی، از جمله پژوهشگران اقتصادی سازمان ملل متحد، وضعیت شکننده و نگران کننده ای از اقتصاد سوریه به تصویر کشیده اند.
گزارش کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در آسیای غربی حاکی است که از آغاز جنگ داخلی تا به حال اقتصاد سوریه ۳۵ درصد کوچکتر شده، و از ارزش حجم تولیدات داخلی ناخالص این کشور ۴۰ درصد کاسته شده است. در گزارش همچنین آمده است که پشتوانه ارزی سوریه از ۱۷ میلیارد دلار به ۴.۵ میلیارد دلار کاهش یافته، و تعداد بیکاران ۵ برابر شده، یعنی از ۵۰۰ هزار نفر به ۲.۵ میلیون نفر رسیده است.
پیش از جنگ داخلی هر دلار آمریکا در مقابل ۴۷ پوند سوریه مبادله می شد، ولی هفته گذشته ارزش برابری هر دلار آمریکا به ۲۰۰ پوند سوریه رسید.

عبدالله الدارداری، پژوهشگر و برآوردکننده ارشد سازمان ملل متحد در مورد خسارات ناشی از جنگ داخلی ۲۸ ماهه سوریه است. او تا پیش از تغییر کابینه دولت در سال ۲۰۱۰ میلادی، یعنی پیش از شروع جنگ داخلی سوریه، معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد سوریه بود. آقای الدارداری هفته گذشته در شهر اِمّان، پایتخت اردن، در باره برآورد سازمان ملل متحد با خبرنگار اسوشیتد پرس گفتگو کرد.

مطالعه دیگری که توسط کارشناسان « شورای آتلاتیک موسسه رفیق حریری برای خاورمیانه » انجام شده در مقایسه با برآورد سازمان ملل متحد، وضع وخیم تری از اقتصاد سوریه به تصویر کشیده است. نتایح بدست آمده از پژوهشهای این مرکز نشان می دهد که اقتصاد سوریه آشفته و تار و پودش بکلی از هم پاشیده شده است.
فیصل ایتانی و مهاین خان، دو پژوهشگر موسسه شورای اتلانتیک می نویسند: «سوریه با اقتصاد و تجارتی در حال سقوط و تورمی حاد، تمام مشخصات ِیک اقتصاد ورشکسته را داراست. دولت سوریه تنها قادر است که از طریق چاپ اسکناس از عهده مخارجش برآید. از این رو ارزش برابری واحد پولی سوریه به شدت رو به کاهش است. »

ایران، که از بیش از هر کشور دیگری در منطقه، از حکومت بشار اسد پشتیبانی می کند، اخیراً یک میلیارد دلار به سوریه کمک مالی کرده است، تا از سقوط ارزش برابری «پوند» واحد پولی این کشور جلوگیری کند. ولی به گفته گزارشگران شورای آتلانتیک کمک مالی ایران موقتی است.

«اندرو کانینگهام»، مشاور بانکی خاور میانه اواخر هفته گذشته گفت که بانکهای سوریه برای خدمات بانکی با مشکلات عمده ای روبرو هستند.
او افزود که جنگ داخلی بسیاری از مردم سوریه را مجبور ساخته است تا پول خود را از بانکها خارج کرده، و به جای رفتن به بانکها، که تحت کنترل دولت هستند، معاملات ارزی خود را با صرافان خیابانی انجام دهند.
در پنجم ماه مارس گذشته در دمشق، گروهی از سارقان مسلح به یکی از شعبات یک بانک تجاری خصوصی سوریه حمله کردند و ۲۵ میلیون پوند سوریه را به سرقت بردند.
کانینگهام می گوید که بسیار از بانکهای سوریه محبور شده اند که بسیاری از شعبات خود را تعطیل و دستگاهای خود پرداز «اِی تی ام» را از کار انداخته اند.
XS
SM
MD
LG