لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

اسد: نزدیکی ایران و آمریکا برای سوریه مثبت است


بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه گفته است روابط دوستانه و نزدیک ایران و ایالات متحده تاثیر «مثبتی» بر سوریه و بر منطقه خاورمیانه خواهد داشت.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی « رای نیوز ۲۴» ایتالیا گفته است «ایرانی ها هم همچون سوری ها و سایر کشورهای جهان به دولت های آمریکایی اعتماد ندارند .... اما ایرانیان در برقراری روابط حسنه (با آمریکا) ساده لوح و بی تجربه نیستند. این یک قدم دقیق و حرکتی حساب شده و برگرفته از تجربه ایران از زمان انقلاب سال ۱۹۷۹ تاکنون با آمریکایی ها است».

آقای اسد ایران را هم پیمان سوریه خوانده و گفته است ما به ایرانی ها اعتماد داریم. او در این مصاحبه تلویزیونی گفته است «اگر آمریکایی ها در نزدیکی به ایران صادق باشند، نه تنها برای بحران سوریه، بلکه برای مسائل مختلف منطقه نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت».

رئیس جمهوری سوریه که پس از حمله شیمیایی اواخر ماه اوت در حومه دمشق در مظان اتهامات و محکومیت های جدی سازمان ملل متحد و جامعه بین الملل قرار گرفته است در مصاحبه با این شبکه تلویزیونی ایتالیایی گفته است «ما به طور قطع به قطعنامه ها متعهد خواهیم بود و آن ها را اجرا می کنیم و تاریخ ثابت خواهد کرد که ما همیشه به همه پیمان هایی که امضا کرده ایم، متعهد بوده ایم».

اظهارات بشار اسد در شرایطی مطرح می شوند که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه برای نابودی کلیه سلاح های شیمیایی سوریه قطعنامه ای صادر کرد. این قطعنامه همچنین حمله شیمیایی مرگبار به حومه دمشق را محکوم کرده است.

رئیس جمهوری سوریه گفته دولت او توافق کرده است تا به کنوانسیون سلاح های شیمیایی و طرح مورد توافق ایالات متحده و روسیه بپیوندد. براساس این طرح، از سوریه خواسته شده است تا همه سلاح های شیمیایی خود را به طور کامل نابود کند و به تعهدات بین المللی خود احترام بگذارد.

منابع: خبرگزاری آسوشیتدپرس، ایرنا، دیلی استار
XS
SM
MD
LG