لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

سوریه از قطعنامه شورای امنیت ابراز رضایت کرد


نماینده سوریه در سازمان ملل روز جمعه گفت قطعنامه تصویب شده در شورای امنیت سازمان ملل درمورد نابودسازی سلاح های شیمیایی دراین کشور، بیشتر نگرانی های دمشق را مورد نظر قرار داده است.

بشار جعفری که پس از تصویب این قطعنامه سخن می گفت، افزود کشورهای حامی شورشیان- ترکیه، عربستان سعودی، قطر، فرانسه و ایالات متحده- نیز باید به مفاد این قطعنامه پایبند باشند.

او افزود دولت سوریه خود را «کاملا متعهد» به شرکت در کنفرانس صلح پیشنهادی می داند که قرار است در ماه نوامبر در ژنو برگزار شود. هدف این کنفرانس پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا رای به صدور قطعنامه ای داد که به موجب آن سوریه زرادخانه شیمیایی خود را معدوم می سازد. این قطعنامه تعهدات لازم الاجرایی را بر سوریه مقرر می دارد.

رای گیری شامگاه جمعه در میان ۱۵ عضو شورای امنیت، به هفته ها دیپلماسی پرتنش میان روسیه و آمریکا پایان می دهد و به دنبال توافق میان وزیران خارجه دو کشور در ژنو در اوایل ماه جاری میلادی محقق می شود. دیدار ژنو پس از حمله شیمیایی در حومه دمشق بود که ۱۴۰۰ غیرنظامی را به کشتن داد.

توافق اخیر میان روسیه و آمریکا اقدام نظامی تنبیهی به مواضع دولت بشار اسد در سوریه را منتفی کرد. آمریکا حاکمیت سوریه را مسئول حمله شیمیایی ماه اوت می داند.

تصمیم شورای امنیت پس از آن است که سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی طرحی را تایید کرد که جدول زمانی برای شناسایی و معدوم سازی تسلیحات شیمیایی سوریه را مشخص می کند.

پیشتر در روز جمعه، ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه به صدای آمریکا گفت که دمشق از قطعنامه شورای امنیت حمایت می کند «به شرطی که طبق تعهدات ما در هنگام پیوستن به توافق باشد». او گفت دولت سوریه «با جدیت به وظایفش متعهد است.»

روز جمعله باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قطعنامه شورای امنیت را یک «پیروزی بزرگ» برای جامعه بین الملل خواند.

قطعنامه روز جمعه شورای امنیت خواستار بازرسی از تمامی تاسیسات تسلیحات شیمیایی اعلام شده دمشق در سوریه، تا سی روز آینده می شود. کارشناسان بین المللی قرار است کار بازرسی را تا روز سه شنبه آینده آغاز کنند.

قطعنامه اخیر همچنین دولت بشار اسد را موظف می کند که تا نیمه سال ۲۰۱۴ تسلیحات شیمیایی اش را تسلیم کند.

همزمان خشونت ها در سوریه در روز جمعه ادامه داشت و انفجار یک بمب درون اتومبیل در شمال دمشق دست کم ۳۰ کشته و ده ها مجروح برجای نهاد.

خشونت ها در سوریه در بیش از دو سال گذشته بیش از صدهزار نفر را به کشتن داده است.

XS
SM
MD
LG