لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۴

مخالفت ارتش سوریه آزاد با ایران در کنفرانس صلح


بیش از ۱۰۰ افسر ارشد ارتش سوریه آزاد با امضای بیانیه ای خواسته اند هر کنفرانس صلحی اگر ایران در آن حضور داشته باشد، تحریم شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک ژنرال ارتش سوریه آزاد روز چهارشنبه با رد این موضوع که «هر کنفرانسی که راهی به غیر از سرنگونی» رژیم اسد بگشاید محکوم است، گفت ایران، متحد اصلی بشار اسد را «بخشی جدی از مشکل» می داند و می گوید ایران «نباید در هیچ کنفرانسی شرکت داشته باشد.»

بیانیه پس از آن صادر می شود که فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه گفت از ایران برای حضور در کنفرانس بین المللی صلح، اگر به انتقال سیاسی کمک کند، استقبال می شود.

ژنرال ارتش سوریه آزاد به خبرگزاری فرانسه گفته است «هر کسی حضور ایران در چنین کنفرانسی را بپذیرد یا درخواست کند، دشمن مردم سوریه تلقی خواهد شد.» وی پرسید «چگونه می توان شرکت کشوری را که مستقیماً در کشتار مردم سوریه درگیر بوده» را قبول کرد؛ و افزود: مجموع کمک بیش از ۱۴۰ کشور و سازمانی که در کنفرانس دوستان سوریه حضوردارند، از آنچه ایران به تنهایی برای اسد فراهم می آورد کمتر است.

در این میان، ۱۳ گروه اسلامگرای سوریه گفته اند هیچ گروه اپوزیسیون مستقر در خارج از سوریه - از جمله ائتلاف ملی سوریه در ترکیه - را به رسمیت نمی شناسند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اعضای این گروههای اسلامگرا، عمدتاً از اسلامگرایان افراطی تر، مانند جبهه النصره وابسته به القاعده را شامل می شوند.
XS
SM
MD
LG