لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

شهر تاریخی پالمیرا در آستانه آزادی از دست داعش


از سال گذشته که داعش پالمیرا را تصرف کرد، تعدادی یادگارها و مکان های باستانی آن را ویران کرد.
از سال گذشته که داعش پالمیرا را تصرف کرد، تعدادی یادگارها و مکان های باستانی آن را ویران کرد.

نیروهای دولت سوریه با پشتیبانی حملات هوایی روسیه روز پنجشنبه به شهر پالمیرا، که در کنترل گروه دولت اسلامی موسوم به داعش قرار دارد، نزدیک شدند.

آسوشیتدپرس به نقل از فرماندار شهر حمص گزارش داده که نیروهای نظامی سه مسیر را برای هجوم به پالمیرا شناسائی کرده و اینک سرگرم پاک کردن جاده های منتهی به آن از مین و مواد منفجره هستند.

وی گفت، "ما ممکن است در ۴۸ ساعت آینده پیروزی عظیمی را در پالمیرا شاهد باشیم. ارتش برای حفاظت از یادگارهای باستانی به شیوه ای دقیق و سازمان یافته پیش می رود."

گروه دولت اسلامی، داعش که بخش هایی ازسوریه و عراق را در کنترل دارد، از زمان تصرف این شهر تاریخی در سال گذشته، تعدادی یادگارها و مکان های باستانی آن را ویران کرده است.

آسوشیتد پرس گزارش داد پیشروی به سوی پالمیرا که در فهرست میراث های جهانی یونسکو قرار دارد، پس از آن صورت گرفت که سربازان توانستند چندین تپه و نقاط مرتفع در اطراف آنرا تصرف کنند.

روز پنجشنبه تلویزیون دولتی سوریه گزارشی زنده از خبرنگار خود در ورودی پالمیرا پخش کرد که می گفت از روز دوشنبه جنگ در نزدیکی محل قرار گرفتن آثار باستانی در حاشیه جنوب شرقی شهر متمرکز بوده است.

در حالی که او گزارش می داد، صدای تیراندازی و انفجار شنیده می شد. تلویزیون همچنین ویدیوئیی پخش کرد که سربازان را پیاده یا سوار بر خودروهای شاسی بلند در نزدیکی ساختمانی که بنظر می رسید هتل باشد، نشان می داد.

یک سرباز سوری به تلویزیون گفت پیامی برای داعش دارد: "شما زیر پای ارتش عرب سوریه له خواهید شد."

بازپس گیری پالمیرا پیروزی عمده ای برای ارتش سوریه و متحدان روس آن به حساب می آید. با این حال یک فعال اهل پالمیرا در ترکیه ورود سربازان به شهر را تکذیب کرد و گفت آنها هنوز در حاشیه پالمیرا هستند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت سربازان سوریه و شبه نظامیان شیعه که به آنها کمک می کنند با مقاومت شدید پیکار جویان داعش روبرو هستند.

این گروه گفت از آغاز کارزار ارتش برای بازپس گیری پالمیرا در ۱۷ روز پیش، داعش بیش از ۲۰۰ جنگجو را از دست داده است.

XS
SM
MD
LG