لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

اتحادیه عرب راه های گسترش ماموریت بازرسان در سوریه را بررسی می کند


Под Киевом сыграли «матч смерти»
Под Киевом сыграли «матч смерти»

وزیران خارجه اتحادیه عرب برای بررسی راه های تقویت هیات بازرسی ناظر بر عملکرد دولت سوریه در مواجهه با معترضان ضد حاکمیت، در قاهره ملاقات کردند.

دیپلمات ها می گویند این وزیران که روز یکشنبه در پایتخت مصر گردهم آمدند، از جمله دراین باره بحث کردند که از سازمان ملل متحد بخواهند مربیان و تکنسین هایی را برای کمک به گروه ناظران اتحادیه عرب در سوریه، ارائه دهد.

فعالان مخالف حاکمیت در سوریه و گروه های حقوق بشری از عملکرد ناظران اتحادیه عرب انتقاد کرده و گفته اند حضور آنان در سوریه موجب هیچگونه نرمشی در عملیات سرکوب مخالفان از سوی نیروهای متعهد به بشار اسد نشده است. برخی منتقدان حتی خواستار خروج ناظران از سوریه شده اند. ناظران اتحادیه عرب ماموریت نظارتی خود در سوریه را پنجم دی ماه آغاز کردند.

مقامات اتحادیه عرب گفتند خروج ناظران از سوریه در دستور کار جلسه روز یکشنبه در نشست قاهره نبود که ریاست آن را شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر قطر برعهده داشت که همزمان وزیر خارجه قطر نیز هست. قرار بود ژنرال محمد احمد مصطفی الدابی، رئیس گروه ناظران اتحادیه عرب در سوریه، قرار بود که گزارش اولیه ناظران را به وزیران خارجه عرب ارائه دهد.

همزمان با برگزاری نشست اتحادیه عرب در قاهره، بیش از ۵۰ نفر از مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مقابل هتل «قاهره»، محل برگزاری نشست وزیران اتحادیه عرب تجمع کردند وعلیه آقای اسد شعار سردادند. مخالفان حاکمیت دمشق، خواستار پایان حاکمیت ۱۱ ساله بشار اسد بر سوریه هستند.

سازمان ملل متحد می گوید طی سرکوب خشونت بار معترضان مخالف حکومت در سوریه به دست نیروهای وابسته به بشار اسد، دست کم ۵ هزار نفر کشته شدند. در مقابل، دمشق «تروریست های مسلح» را به حمله به نیروهای دولتی و کشتار بیش از ۲۰۰۰ تن از پرسنل امنیتی و نظامی متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG