لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

شکنجه در سوريه و گزارش های ناظران اتحاديه عرب


Рождество в военном лагере
Рождество в военном лагере

کمتر از دو هفته از ماموريت ناظران اتحاديه عرب در سوريه می گذرد. در ابتدا اعلام شد اين گروه ۵٠ نفره به منظور بررسی ميزان تبعيت دمشق از خواست های اتحاديه عرب، به سوريه می روند.

به رغم آنکه مخالفان سوری به سستی و بی برنامگی اين گروه خرده گرفته اند، ناظران اتحاديه عرب معتقدند، در گفتگو با مردم کوچه و بازار در سوريه اطلاعات ذيقمتی، بدست آورده اند.

يک ويديو آماتوری ورود ناظران اتحاديه عرب در سوريه را به خانه مردی بنام محمد در دهکده «دائل» در نزديکی شهر درعا نشان می دهد. اين مرد تقريبا ۳۵ ساله است و با بلوزی زرد ظاهر شده است. يکی از همراهانش عکس او را قبل از آنکه بگفته آنها توسط نيروهای دولتی سوريه شکنجه شود، به ناظران نشان می دهد.

پرسش و پاسخ ميان ناظران اتحاديه عرب و اين مرد در ويديو به شرح زير است:

محمد: چهار زخم گلوله در پا و در شکم دارم و چشمهايم را هم با شيئی تيزی از حدقه درآورده اند!

ناظر: کی و کجا زخمی شدی؟

محمد: روز ۸ ماه می در ساعت ۱٢ تير خوردم. آمبولانس نظامی، من را به بيمارستانی در حومه دمشق رساند، اما بلافاصله دستگير شدم.

ناظر: کجا زندانيت کردند؟

محمد: من را بدون ثبت نام به بيمارستان النفسه بردند و در بازداشتگاه نيروهای امنيتی در زيرزمين همان بيمارستان، زندانی کردند.

ناظر: چطوری شکنجه شدی؟

محمد: سرم را در يک سطل آب می کردند تا احساس خفگی کنم. نفسم تنگ می شد و آب زيادی می خوردم. دندان هايم و دماغم را شکستند، و سر و ته آويزانم کردند. يکبار آنچنان از حال رفتم که فکر کردند مرده ام و به همين دليل من را به سردخانه بردند. بيست روز در کوما بودم.

تظاهرات ضددولتی در برخی ازشهرهای سوريه همچنان ادامه دارد، اما به دليل عدم حضور گزارشگران مستقل، تاييد يا تکذيب خبرها از جمله صحت ويديوی مربوط به مرد سوری شکنجه شده، تقريبا ممکن نيست.

XS
SM
MD
LG