لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۸

هزاران سوری در مراسم خاکسپاری قربانیان انفجار در دمشق شرکت کردند


Самба! Румба! Ча-ча-ча!
Самба! Румба! Ча-ча-ча!

طرفداران بشار اسد رییس جمهوری سوریه برای برگزاری مراسم خاکسپاری ۲۶ تن که در انفجار انتحاری در دمشق در روز جمعه کشته شدند، شرکت کردند.
هزاران سوگوار روز شنبه، در حالی که پرچم های سوریه را در دست داشتند و بنفع اسد شعار می دادند، جمع شدند.
بمب انداز انتحاری در یک چهار راه شلوغ در ناحیه میدان دمشق، در نزدیکی یک اتوبوس مدرسه و یک کلانتری دست به حمله زد. هدف انفجار ظاهرا یک اتوبوس حامل افراد پلیس بود که ۶۳ نفر را مجروح کرد.
دولت و اوپوزیسیون در این باره که چه کسی حمله را هماهنگ ساخت، اتهاماتی را رد و بدل کرده اند.
در این میان، فعالان می گویند نیروهای امنیتی سوریه روز شنبه تظاهر کنندگان مخالف دولت را که در بخش های گوناگون کشور، از جمله حمص، متحصن شده اند زیر آتش گرفتند. دست کم یک تن کشته شد.
فعالان می گویند در خشونت های شامگاه جمعه، حداقل ۱۷ شهروند جانسپردند.
قرار است روز یکشنبه اتحادیه عرب برای ارزیابی یافته های هیات ناظر اتحادیه در سوریه جلسه ای در مصر تشکیل دهد و در این باره که آیا ماموریت هیات ادامه پیدا کند یا نه، تصمیم بگیرد.
درباره کارساز بودن هیات ناظر، که بر پای بندی دولت بشار اسد به برنامه پایان دادن به سرکوب ۱۰ ماهه معترضین نظارت می کند، انتقادهایی عنوان شده است.
نخست وزیر قطر می گوید هیات اشتباهاتی را مرتکب شده است.
اسد تعهد کرده است نیروهای امنیتی را از شهرها بیرون ببرد، زندانیان سیاسی را آزاد کند و اجازه دهد اعتراض های ضد دولتی برپا شود.
سازمان ملل متحد تخمین می زند که از آغاز قیام علیه رژیم اسد در ماه مارس ۵ هزار تن کشته شده اند. اما گروه جهانی «آواز» این رقم را نزدیک به ۷ هزار تن می داند.
سوریه از دیر باز کسانی را که تروریست های مسلح می نامد، مسئول دانسته است.

XS
SM
MD
LG